Advert Advert Advert


   

Makine İhracatımız 7 Ayda 8 Milyar Dolar Oldu

Makine İhracatımız 7 Ayda 8 Milyar Dolar Oldu

Makine ve makine aksamları ihracat rakamları yüz güldürdü. 2016’nın aynı dönemine göre yüzde 5.2’lik artış ile 8 milyar dolara yükseldi.

Rusya ile ticari ilişkilerin yeniden düzene girmesi sayesinde makine ihracatı rakamları sektörün yüzünü güldürdü. Geçen yılın ilk 7 ayına oranla yüzde 5,2 artış gösteren rakamlar toplamda 8 milyar dolar seviyesine ulaştı. İhracatta söz konusu dönemde motor, kurutma, madencilik ve inşaat makineleri olmak üzere pek çok alan başarılı bir dönem geçirdi. Rusya ile gerçekleştirdiğimiz makine ve makine aksamları ihracatı ise yüzde 62 artış göstererek 161 milyon dolara ulaştı.

Bu dönemde en fazla makine ürünleri ihracatı ise yine Almanya ile gerçekleştirildi. Almanya’nın ardından yine Avrupa ülkelerinin de dikkat çektiği sıralamada Rusya yüzde 12’lik oran ile dikkat çekici bir gelişme kaydetti.

MAİB Başkanı Adnan Dalgakıran ise bu gelişmelerin ikinci yarıda da devam edeceğini belirterek özellikle Rusya’ya yapılan ihracatın her geçen gün daha da artacağını ifade etti. İnşaat, madencilik ve takım tezgahları konusunda bu alanda yüzde 100’ün üzerinde satış sağladıklarını belirten Dalgakıran, yılın ikinci yarısında daha fazla üretim ve satış sağlanacağını vurguladı. Avrupa genelinde büyük ilgi gören Türk makinelerinin Rusya’da da her geçen gün popülaritesinin arttığını belirten Başkan Dalgakıran, ülkemizin cari açığının azaltılmasında hizmeti geçen tüm makine üreticisi iş adamlarına teşekkürlerini iletti.

Ülkemizin makine ve makine aksamları alanındaki ihracatı özellikle Avrupa ile yaşanan sıkıntılar nedeni ile tedirginlik yaşamıştı. Bu alanda hizmet veren firmalar herhangi bir Pazar kaybı yaşamamak için alternatif sektörlere yönelerek Arap ülkeleri ve Rusya’ya olan satışlarını arttırmayı tercih etmişti.

makine makine ve aksamları ihracat rakamları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yapı Kredi Bankası'ndan 20.000 TL Taşıt Kredisi ve Detayları
Yapı Kredi Bankası'ndan 20.000 TL Taşıt Kredisi ve Detayları
Fibabanka'dan Günde 10 TL'den Başlayan Ödeme ile İhtiyaç Kredisi!
Fibabanka'dan Günde 10 TL'den Başlayan Ödeme ile İhtiyaç Kredisi!