Advert Advert Advert
Dikeni Acı Geliri Tatlı

Çukurova bölgesinde 10 gündür hasadı devam eden dikenli incir kilogramı 3 liradan alıcı buluyor.


Dikeni Acı Geliri Tatlı

Çukurova bölgesinde 10 gündür hasadı devam eden dikenli incir kilogramı 3 liradan alıcı buluyor.

Bölgede kaynana dili ya da pabuç inciri olarak tanınan dikenli incir, zorlu hasat sürecine rağmen geliri ile üreticiyi sevindiriyor. Osmaniye ve Çukurova’da yetiştirilen bu incir türünün kilogram fiyatı tarlada 3 lira. Yaz aylarında olgunlaşan bir kaktüs türünden elde edilen bu incirin sabah erken saatlerde toplanması ve dikenleri nedeni ile toplama sırasında maşa ya da eldiven kullanılması gerekiyor. Yanlışlıkla ele batan dikenlerin çıkarılması ise bir hayli zahmetli.

Özellikle sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelmesi nedeni ile sağlık sorunu olanların tercih ettiği bu ürün tarlada 3 liradan alıcı bulabilirken tezgahlarda ise daha pahalıya satılıyor. Dere kenarlarında yetişen özel bir kaktüs türünden bu ürünü eşi ile birlikte toplayarak pazarda satan Zülfinaz Karakoyun ürünün bölgede çok sevildiğini, bilhassa mide problemi olanlar için şifa kaynağı olduğunu, bu nedenle gelirinden memnun olduklarını dile getirdi. Ürün ile ilgili bilgi veren Karakoyun şu şekilde konuştu:

“Biz bunu sabah erken güneş çıkmadan toplamaya başlıyoruz. Çünkü güneş çıktığında ve bir de rüzgar görürse dikenleri meydana çıkıyor. Dikenler batınca da çıkarması çok zor oluyor. Bu nedenle erkenden toplayıp evimize götürüp yıkıyoruz. Vatandaş dikenli inciri çok seviyor, öğleye kadar tezgahımızda hiçbir şey kalmıyor. Kilosunu 3 liradan satabiliyoruz.”

Çiftçi Kazım Direk ise yıllardır mevsimi geldiğinde bu ürünü toplayıp sattığını belirterek ürünün faydaları hakkında da bilgi verdi. Eskiden pek fazla bilinmediği için çok fazla satılmayan bu üründen şimdi yılda 2 tona kadar satış yapabildiğini belirten Direk, insanların faydalarını araştırıp satın aldığını, mide sorunu olanların çok tercih ettiğini ve bu meyvenin her derde deva olduğunu sözlerine ekledi.

dikenli incir çukurova tarım
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbulluya 5 Bin Konutluk TOKİ Müjdesi!
İstanbulluya 5 Bin Konutluk TOKİ Müjdesi!
Yerli Yatırımcının Gözü Amerika’da
Yerli Yatırımcının Gözü Amerika’da