Aliağa, İzmir Limanını Solladı
Advert Advert Advert


Aliağa, İzmir Limanını Solladı


Aliağa, İzmir Limanını Solladı
Aliağa, İzmir Limanını Solladı -

Türkiye’nin en büyük ihracat kapıları arasında yer alan İzmir limanı Aliağa’nın gerisinde kaldı.

İzmir Liman Başkanlığı verilerinden elde edilen bilgilere göre İzmir Limanında yılın ilk yarısı boyunca 324 bin 898 TEU konteyner elleçlenirken Aliağa kıyılarında yer alan 3 konyteyner limanında 376 bin 600 TEU yük elleçlemesi gerçekleştirildi. Bu rakamlar İzmir limanının ilk kez Aliağa limanlarının gerisinde kaldığını gösterdi.

Gemi hareketlerinde ise İzmir limanı önderliğini sürdürdü. Bu dönemde limana 18 bin gemi yanaşırken Aliağa limanlarına ise 2 bin 506 gemi yanaştı.

Aliağa limanlarının bu şekilde öne çıkmasında ise Petkim’in etkisi tartışılmaz bir gerçek. Petkim sahası içerisinde yer alan APM Terminal Limanı toplamda 1 milyon 300 bin TEU kapasitesine sahip. Özellikle büyük konteyner gemilerinin körfeze girişte sorun yaşaması nedeni ile tercih ettiği bu liman kısa sürede çok hızlı bir gelişim gösterdi.

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk de Aliağa limanlarının önemli bir yatırım olduğunu belirterek bu bölgede verilen hizmetlerin kısa sürede önemli bir gelişim kaydedeceğini bildiklerini ancak bu kadar çabuk İzmir limanını geçmesini beklemediklerini ifade etti. İzmir limanının yeterli yatırımı alamaması nedeni ile geri kaldığını belirten Öztürk, Aliağa limanlarında makine ve yönetim sistemlerinin sürekli yenilenmesinin bu bölgeyi daha modern bir hale getirdiğini sözlerine ekledi. Bu bölgede liman açılmadan önce özellikle büyük gemilerin İzmir Limanına giriş yapma sorunu yaşadığını belirten Öztürk, zamanla Aliağa limanı ve çevresinin daha da öne çıkacağını dile getirdi.

İzmir Limanında Büyükşehir Belediyesi ve TCDD ortaklığı ile kanal çalışması yapılacağını ve bu sayede tüm gemilerin rahatlıkla bölgeye girebileceğini umduklarını da ifade eden Öztürk, bu proje ile ilgili şu anda ÇED raporunun beklendiğini, ardından hem körfezin temizleneceğini hem de derinliğin arttırılacağını söyledi.

İzmir Liman Başkanlığı İzmir Limanı Aliağa Limanı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kredi Garanti Fonu Kurumsallaşma Yolunda!
Kredi Garanti Fonu Kurumsallaşma Yolunda!
22 Ocak Pazartesi Güncel Altın Fiyatları!
22 Ocak Pazartesi Güncel Altın Fiyatları!