Advert Advert Advert
Çiftçilerimizin Yeni Umudu: Kinoa

Hali hazırda ülkemizde 79 il ve 20 bin dekar alanda yetiştirilen kinoa her geçen gün daha fazla alanda ekiliyor.


Çiftçilerimizin Yeni Umudu: Kinoa

Hali hazırda ülkemizde 79 il ve 20 bin dekar alanda yetiştirilen kinoa her geçen gün daha fazla alanda ekiliyor.

Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Can Temizel tarafından yapılan açıklamada diyet yapanların yanı sıra Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından astronotların beslenmesinde de tercih edilen bir ürün olan kinoanın ülkemizde 20 bin dekar alanda yetiştirildiğini bunun yanında Trakya çiftçileri açısından buğday ve ayçiçeğine bir alternatif oluşturduğunu söyledi.

Ülkemizde ilk defa 2010 senesinde ekimine başlanan kinoanın 20 bin dekarda 11 ton verimi olduğunu belirtti. Ülkemizde en yüksek rekolte Trakya bölgesinde olduğu için son zamanlarda bu bölgede ekim alanlarının arttığını belirten Temizel sözlerine şu şekilde devam etti:

“Trakya bölgemiz kinoa ekimi için çok uygun şartlara sahip. Bu bölgede dönüm başına verim 310 ila 360 kg arasında. Kinoanın gittikçe yaygınlaşması bölgede ayçiçeği ve buğday gibi ürünler eken çiftçilerimize bir alternatif oluşturmasını sağladı. Mısır, buğday ve ayçiçeği eken vatandaşlarımız ile dernek olarak bir yılda ortalama 150 bin telefon görüşmesi yapıyor ve arayan herkese kinoa ekimi hakkında bilgi veriyoruz. Üretimi en karlı ürün olan kivinin tarladan çıkışı 2 lira, buğdayda bu değer 0,92 kuruşa kadar düşüyor. Oysa kinoada en düşük rakam 5 lira. İlk hasatta kinoa 8 liradan alıcı bulabilirken ağustos ayına gelindiğinde 5 liraya kadar düşebiliyor. Bu durum kinoanın en yüksek gelire sahip ürünler arasında yer almasını sağlıyor. Birleşmiş Milletler tarafından 2013 Dünya Kinoa Yılı ilan edildiğinde biz bu ürün hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya başladık. Gerek diyet yapanlar gerek sağlıklı beslenmek isteyenler açısından oldukça faydalı olan bu ürün sayesinde çiftçilerimiz güzel gelir elde edilebiliyor. Özellikle Trakya’da hasat ağustos sonu Eylül başı gibi gerçekleşecek.”

Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Can Temizel kinoa kinoa yetiştiriciliği
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çeşitli Ödeme Planları ile Konut Kredisi ING Bank'tan!
Çeşitli Ödeme Planları ile Konut Kredisi ING Bank'tan!
80 Milyona Zam Müjdesi
80 Milyona Zam Müjdesi