Gümrükte Beklenen Gün Yaklaştı! Firmalar Arası Ayrıcalıklar Kalkıyor!
Advert Advert Advert


Gümrükte Beklenen Gün Yaklaştı! Firmalar Arası Ayrıcalıklar Kalkıyor!


Gümrükte Beklenen Gün Yaklaştı! Firmalar Arası Ayrıcalıklar Kalkıyor!
Gümrükte Beklenen Gün Yaklaştı! Firmalar Arası Ayrıcalıklar Kalkıyor! Dilek Demirler -

Gümrük ile ilgili olan herkes nefeslerini tuttu ve 15 Ağustos 2017 tarihini bekliyor. O tarihte halen uygulanmakta olan belirlenmiş nitelikleri taşıyan firmalara A – B – C sınıfları şeklinde ayrılmış olarak verilen Onaylanmış Kişi Statüsü Belgesi kalkıyor.

Gümrük ile ilgili olan herkes nefeslerini tuttu ve 15 Ağustos 2017 tarihini bekliyor. O tarihte halen uygulanmakta olan belirlenmiş nitelikleri taşıyan firmalara A – B – C sınıfları şeklinde ayrılmış olarak verilen Onaylanmış Kişi Statüsü Belgesi kalkıyor. Bu belgenin yerine kısa OKSB olan tek tip statü belgesi verilmesi uygulaması başlıyor. OKSB’nin özelliği ise daha önceden geçerli olan belgenin C sınıfı olan şirketlere sağladığı kolaylıkları sağlayacak olması.

Eski Onaylanmış Kişi Statü Belgesi, A ve B sınıfında yer alan ve dış ticaret yapan şirketlere daha çok kolaylıklar sağlıyordu. Bu belge ile firmalar gümrüklerdeki pek çok işlemlerini yürütebilmekteydi. Eski belgenin firmalara sağladığı bir başka kolaylık ise A ve B sınıfı firmaların ithalat ve ihracat işlemlerini yaparken mavi hattı kullanabiliyor olmasıydı. Mavi hattı kullanmak gümrük kurallarına göre ticareti yapılan ürün ya da eşyalar ile ilgili bütün ticari veri, bilgi ve belgelerin sonradan kontrol edilmesini sağlıyordu.

2014 yılının verilerine göre Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na kayıtlı olan bin 459 adet A ve B sınıfı OKSB sahibi firma bulunuyor. Şimdiye kadar bu belgenin alınma amacı mavi hattı kullanmak olarak biliniyordu. Yani ihracat ve ithalatla ilgili işlemleri kontrolleri sonra yapılmak üzere hızlı bir şekilde tamamlamak için firmalar bu yolu tercih ediyorlardı.

15 Ağustos 2017 tarihinde yürürlüğe girecek olan Gümrük Genel Tebliği ile bundan böyle firmalara mavi hattı kesin kullanabilecekleri konusunda bir garanti verilmiyor. Bu hakkın kullanımı Gümrük İdaresi’nin firma hakkında vereceği karar ve takdire bırakılıyor.

İthalat ve ihracat yapan firmalar prosedürün bundan sonraki tam şeklini ve nasıl işleyeceğini öğrenmek için bu tarihi bekliyor. 

Onaylanmış Kişi Statü Belgesi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrük Genel Tebliği OKSB sahibi firma
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi