Advert Advert Advert
Dünyanın Gözü ABD-Kuzey Kore Gerilimine Çevrildi

Kuzey Kore ile ABD arasında tırmanan gerilim bölge ekonomisini de etkileyebilecek bir potansiyele ulaştı.


Dünyanın Gözü ABD-Kuzey Kore Gerilimine Çevrildi

Kuzey Kore ile ABD arasında tırmanan gerilim bölge ekonomisini de etkileyebilecek bir potansiyele ulaştı.

Karşılıklı açıklamalar ile her geçen gün ABD- Kuzey Kore gerilimi iki ülkenin yanı sıra küresel ekonomiyi de etkileyebilecek bir potansiyele ulaştı. Ekonomi ve uluslararası ilişkiler uzmanları tarafından gerilimin daha da büyüyerek sıcak tartışmalara dönüşmesi durumunda Doğu Asya ticaret hatları, bölgesel üretim ağları ve tedarik zincirleri üzerinde önemli bir sıkıntının oluşacağı dile getiriliyor. Bunun yanında toparlanarak iyiye doğru gitmeye başlayan Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin de savaştan etkileneceği oldukça açık. Ekonomi uzmanları bir borçlanmaya girmeden ABD’nin savaşa giremeyecek durumda olduğunu belirtiyor.

Bunun yanında gerilimin dışında kalmasına rağmen olası bir çatışma durumunda en çok etkilenecek ülkenin ise Çin olduğu belirtiliyor. Hem ABD hem de Kuzey Kore ile ticari ilişkiler içerisinde olan Çin’e karşı ABD tarafından bir ambargo uygulanması söz konusu olabilir. Bu durumda Kuzey Kore ile ticari ilişkilerin kesilmesi yönünde gelebilecek bir ültimatoma Çin otoritelerinin nasıl tepki vereceği şimdilik bilinmiyor.

Krizin taraflarından olan ABD’nin milli geliri Dünya Bankası tarafından geçtiğimiz yıl için 18,5 trilyon dolar seviyesinde oldu. Kuzey Kore için ise bu rakam tahmini olarak 29 milyar dolar şeklinde öngörülüyor. Dünya piyasaları da iki ülke arasındaki krizi yakından takip etmekte. Oluşabilecek riskler nedeni ile genel olarak piyasalarda satış yönlü negatif bir baskı olduğu gözlemlenebiliyor. Dolar da yaşanabilecek bir düşüşün yanı sıra piyasaların kendini korumak için altına yönelmesi sonucunda hem dünyada hem de ülkemizde altın fiyatlarının artışa geçmesi ise kaçınılmaz olarak değerlendiriliyor.

Rusya ve Çin’in bu gerilime yönelik olarak sessizliği ise sıcak çatışma ihtimalinin düşük olduğunun göstergeleri arasında ele alınıyor. İki ülke diplomatik temsilcileri tarafından şimdiye kadar konu ile ilgili hiçbir açıklama yapılmadı.

ABD- Kuzey Kore gerilimi ABd Kuzey Kore
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbulluya 5 Bin Konutluk TOKİ Müjdesi!
İstanbulluya 5 Bin Konutluk TOKİ Müjdesi!
Yerli Yatırımcının Gözü Amerika’da
Yerli Yatırımcının Gözü Amerika’da