Advert Advert Advert


   

33,3 Milyon Lira Sigorta Şirketlerinde Unutuldu

33,3 Milyon Lira Sigorta Şirketlerinde Unutuldu

Bankalarda unutulan paraların yanına sigorta şirketlerindeki birikimler de eklendi. 125 bin kişi toplamda 33,3 milyon lirasını unuttu.

Bankalardaki mevduatlarını çekmeyi unutan vatandaşlara son dönemlerde hayat poliçeleri ve hasar alacakları da eklendi. Birçok kullanıcının almayı unuttuğu hasar alacağı ve hayat poliçesinde biriken yatırımları Güvence Hesabına devredildi.

Bankalar ve sigorta firmaları her yıl başında unutulan paraları kendi web siteleri ve basın yayın kuruluşlarında yayımlıyor. Ayrıca hak sahiplerine 15 Haziran tarihine kadar hesaplarındaki mevduatları çekmeleri için posta gönderiliyor, telefon aramaları gerçekleştiriliyor. Bunca uyarıya rağmen yine de çekilmeyen miktarlar ise sigorta şirketleri tarafından yılda bir kere Güvence Hesabına devrediliyor.

Güvence Hesabının yönetim kurulu başkanı Abdülkadir Küçük tarafından gerçekleştirilen açıklamada bu yıl 152 bin 919 kişi sigorta firmalarındaki alacaklarını unuttu. 1 Şubat 2017 ve 15 Haziran 2017 tarihleri arasındaki bekleme döneminde toplamda 28 bine yakın insan paralarını alabilmek için başvuruda bulunmuş. Bu kişilere gerçekleştirilen toplam ödeme miktarı ise 13 milyon 547 bin 807 lira. Kalan 33,3 milyonun ise alacaklısı çıkmadığı için Güvence Hesabına aktarımı sigorta firmaları tarafından gerçekleştirilmiş durumda.

Hesap Müdürü Abdülkadir Küçük banka ve sigortalar ile işlem yapan kullanıcıların dönem dönem hesaplarını kontrol ederek mal varlıklarını kontrol altına almalarının gerektiğini ifade ederek, sigorta şirketlerinden Güvence Hesabına aktarılan 33 milyon 285 bin 632 liranın artık devletin kullanımına geçtiğini ifade etti. Bu miktarı unutan 124 bin 936 sigortalıya çok çeşitli yollardan ulaşılmaya çalışıldığını söyleyen Küçük 30 Haziran 2017 tarihi itibariyle kullanıcıların bu para üzerinde bir hakkı kalmadığını sözlerine ekledi. 

hesapta unutulan para güvence hesabı sigorta şirketleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yapı Kredi Bankası'ndan 20.000 TL Taşıt Kredisi ve Detayları
Yapı Kredi Bankası'ndan 20.000 TL Taşıt Kredisi ve Detayları
Fibabanka'dan Günde 10 TL'den Başlayan Ödeme ile İhtiyaç Kredisi!
Fibabanka'dan Günde 10 TL'den Başlayan Ödeme ile İhtiyaç Kredisi!