Yılda Yarım Milyon Ton Karpuz Çöpe Gidiyor
Advert Advert Advert


Yılda Yarım Milyon Ton Karpuz Çöpe Gidiyor


Yılda Yarım Milyon Ton Karpuz Çöpe Gidiyor
Yılda Yarım Milyon Ton Karpuz Çöpe Gidiyor -

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Bayraktar karpuzda toplam zayiatın yarım milyon tonu geçtiğini belirtti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar tarafından yazılı olarak gerçekleştirilen açıklamada 2015-2016 üretim döneminde ülkemizde bir yılda 1 milyon 720 bin ton kavun ve 3 milyon 920 bin ton karpuz üretildiği ifade edildi.

Karpuz üretiminde Çin’in ardından dünyanın en büyük üreticisi olan ülkemizin üretimin büyük bölümünü israf nedeniyle kaybettiğini belirten Bayraktar, kavunda 200 bin ton karpuzda ise 500 bin ton dolaylarında zayiat yaşandığını sözlerine ekledi. Son yıllarda yaşanan nüfus artışına rağmen üretim miktarlarının aynı şekilde devam ettiğini belirten Başkan sözlerine şu şekilde devam etti:

'Ülkemizin nüfusu artmasına rağmen ne üretimi arttırabiliyoruz ne de zayiat oranlarını düşürebiliyoruz. Karpuzda 2002-2003 döneminde kişi başına tüketim 53,3 kilogram iken günümüzde bu rakam 43,3 kilograma kadar düştü. Kavundaki gerileme ise 27,5 kilogramdan 19 kilograma ulaştı. Bu durum bu meyvelere olan tüketimimizin ne denli azaldığını gözler önüne seriyor. Adana ülkemizin karpuz üretiminde en büyük üreticimiz durumunda. 797 bin ton toplam üretimi mevcut. Bu ili 458 bin ton ile Antalya ve 202 bin ton ile İzmir takip ediyor. Kavunda da en fazla üretim Adana’da. Bu ilimiz yılda 200 bin ton kavun üretiyor. Ardından Ankara 178 bin ton ile geliyor. Ankara’yı ise 148 bin ton ile Konya takip ediyor. Bu meyveler sıcak isteyen ama aşırı sıcaktan da çok çabuk etkilenen ürünler. Bu ürünler ile geçimini sağlayan üreticilerimizin özellikle aşırı sıcaklar gibi etkenlerden mağdur olmaması için sebze ve meyvelerde sıcaklığın da tarım sigortası kapsamına alınmasını istiyoruz. Bu nedenle gerekli çalışmaları yapmaya başladık.'

karpuz Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar kavun
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi