Ordu’da Fındık Patoza Girmeye Başladı
Advert Advert Advert


Ordu’da Fındık Patoza Girmeye Başladı


Ordu’da Fındık Patoza Girmeye Başladı
Ordu’da Fındık Patoza Girmeye Başladı -

Sıcak havanın etkisi ile erken olgunlaşan fındıklar geçtiğimiz hafta toplanmaya başlamıştı. Bu hafta da toplanıp kurutulan fındıklar patoza girmeye başladı.

Fındık sezonu bu sene sıcak giden havaların etkisi ile erken başladı. Ordulu çiftçiler geçtiğimiz haftalarda fındık toplamaya başlamıştı. Kurutulan fındıklar ise bugünlerde patoza girmeye başladı. Özellikle sahil kesimlerinde hızlı ilerleyen hasat sezonu üreticinin yüzünü güldürmüyor. Fındık veriminin fazla olmasına rağmen fındığın piyasa fiyatının 10 liranın altına düşmesi üreticilerin mutsuz bir dönem geçirmesine neden oluyor. Birçok ailenin fındık ile geçindiği Ordu, Giresun gibi illerde vatandaş hükümetin fındık fiyatlarına el atmasını bekliyor.

Fındık hasadı hakkında bilgi veren Ordu’nun Altınordu İlçesi Cumhuriyet Mahallesindeki üreticilerden Nizamettin Yıldız fındığın dallardan yeşil kabuğu ile toplanarak çuvallara konulduğunu ardından harman yerlerinde en az bir haftalık bir kuruma süreci olduğunu belirtti. Her tarafı güzelce güneşte kurutulan fındık daha sonra patoz denilen büyük iş makineleri aracılığı ile kabuklarından ayrılıyor ve marketlerde gördüğümüz kahverengi kabuğu ile kalıyor. Patoz ile yeşil kabuğundan ayrılan fındık bir kere de bu şekilde kurutulduktan sonra çuvallanarak satışa hazır hale getiriliyor.

Üreticilerden Behiye Aslan ise fındık ile ilgili tek beklentilerinin fiyatın 10 liranın üzerine çıkarılması olduğunu ifade etti. Toplama ve kurutma aşamalarının oldukça zahmetli olması nedeni ile işçi çalıştırdıklarını belirten Aslan, vatandaşların elindeki fındığın geçen seneye oranla daha fazla olmasına rağmen sıcaklar nedeni ile randımanının düşük olacağını eğer fındık 10 liranın altında kalırsa yevmiye ücretlerini bile ödeyemeyecek duruma düşeceklerini sözlerine ekledi.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu ise üreticileri fındığın iyi kurutulması gerektiği yönünde uyardı. Patozdan sonra iyi kurutulmayan fındığın depo ömrünün kısaldığını ve küflenme sorunu oluştuğunu belirten Akarsu, üreticinin acelesinin ihracatçıya sorun yaşattığını sözlerine ekledi.

fındık fındık fiyatları patoz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!