İkinci El Araç Satışlarını Düzenleyecek Yönetmelik Merakla Bekleniyor
Advert Advert Advert

İkinci El Araç Satışlarını Düzenleyecek Yönetmelik Merakla Bekleniyor


İkinci El Araç Satışlarını Düzenleyecek Yönetmelik Merakla Bekleniyor
İkinci El Araç Satışlarını Düzenleyecek Yönetmelik Merakla Bekleniyor -

Bakanlık ikinci el araç satışları için yeni bir çalışma yaptığını duyurmuştu fakat bu konuda hala gelişme olmaması galericilerin tedirgin olmasına neden oluyor.

İkinci el araç alım satımı ülkemizin en hızlı piyasalarından biri. Bu sektörde galerilerin yanı sıra kişiler de bağımsız olarak hizmet verebiliyor. Satış rakamlarının net olmaması, araçların kaza durumu ve kredi kartı ile satış yapan firmalar sektörün en büyük problemleri olarak dile getiriliyor. Daha önce Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bu konuda bir düzenleme yaparak ikinci el araç satışına çekidüzen vermeyi planladığını açıklamıştı. İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkındaki Yönetmeliğin ne zaman yürürlüğe gireceği, yönetmelik kapsamında hangi konuların ele alındığı şimdilik bilinmeyen konular arasında yer alıyor.

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık bundan 4 yıl önce Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile ikinci el araç alım satımı ile ilgili düzenlemelerin yetkisinin Gümrük ve Ticaret Bakanlığına verildiğini belirterek o tarihten bu yana konu ile ilgili çalışma yapmakta geç kalan bakanlığın galerici ve esnafları mağdur ettiğini ifade etti. Şu anda Başbakanlık’ta onay için bekleyen Yönetmeliğin yakında imzalanması bekleniyor.

Yönetmelik hakkında tam olarak bilgi sahibi olamadıklarını ancak aldıkları duyumlara göre özellikle ekspertiz hizmeti sunan firmalar hakkında özel çalışmalar bulunduğunu belirten Yanık bu konudaki açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Son zamanlarda sektörden olsun olmasın herkes ekspertiz merkezi açıyor. Bu kurumlar herkes için sıkıntıya sebep olabiliyor. Duyduğumuz kadarı ile yönetmelikte bu kurumlar denetlenecek ve verdikleri hizmetin doğruluğundan yasal olarak sorumlu olacak. Çeşitli yaptırımlar hatta cezai müeyyideler söz konusu. Herkes ekspertiz açamayacak. Bu kurumları açabilmek için özel bir yetki belgesi gerekecek. Bizim de sektörde önem verdiğimiz konulardan biri buydu. Bu nedenle memnunuz ancak yönetmelikte diğer ihtiyaçlarımızın da dile getirilmiş ve çözüme bağlanmış olmasını umut ediyoruz.”

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkındaki Yönetmelik ikinci el otomobil galeri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek