Almanya ve Türkiye Birlikte Kaybeder
Advert Advert Advert

Almanya ve Türkiye Birlikte Kaybeder


Almanya ve Türkiye Birlikte Kaybeder
Almanya ve Türkiye Birlikte Kaybeder -

Zeybekci Almanya Başbakanı Merkel’in sert açıklamalarını değerlendirdi: “Böyle açıklamalar iki ülkeye de zarar verir.”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci son günlerde Almanya Başbakanı Merkel ve diğer Alman yetkilileri tarafından yapılan açıklamaları değerlendirdi. Özellikle Gümrük Birliği konusunda yapılan sert açıklamaların hem ekonomik hem de siyasi açıdan ülkelere zarar vereceğini belirten Zeybekci Almanya’dan en önemli taleplerinin FETÖ bölücü terör örgütü mensuplarının iade edilmesi olduğunu dile getirdi.

Dış mihrakların ve terör örgütlerinin her daim ülkemiz üzerinde kötü planları olduğunu belirten Zeybekci farklı kademelerdeki Alman yetkililerin bu aralar sürekli Türkiye ile ilgili açıklamalar yapmasını provakatif bulduklarını belirterek konu ile ilgili şu şekilde konuştu:

“Bence Alman dostlarımızın biraz sakin olması ve susmayı bilmesi lazım. Yaklaşan seçimleri nedeni ile kendilerine bir düşman oluşturmak istiyorlar ama bu konuda Türkiye’yi seçmeleri onlar için hata olur. Biz güçlü bir ülkeyiz. Gümrük Birliği konusunda da yıllardır devam eden bir çalışmamız var. Yapılan bu açıklamalar bize zarar verdiği kadar onlara da zarar verir. Bizim ihracatta en fazla çalışmamız Almanya ile. Ülkemizdeki birçok sektör Alman dostlarımız ile ticarete bağlı. Bu nedenle biz onlara yumuşak davranmaya çalışıyoruz. Ancak sabrımız da bir noktada taşacak. Böyle bir gerginliğe gerek olduğunu düşünmüyoruz. Bu nedenle sevgili Merkel ve yandaşlarını sakinliğe davet ediyoruz. Bizim Rusya ile ilgili de ekonomik planlarımız var. Bu ülke ile ticaretimizi tekrar aynı seviyeye taşımaya çalışıyoruz. Domates Rusya ile ticaretimizde kilit bir ürün. Bu ürünü tekrar Rus marketlerine taşımanın yollarını araştırıyoruz.”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Almanya gümrük birliği
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
25.02.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
25.02.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
25 Şubat Serbest Piyasa Altın Fiyatları! Çeyrek Altın Kaç Lira?
25 Şubat Serbest Piyasa Altın Fiyatları! Çeyrek Altın Kaç Lira?