Fiat Chrysler Bölünmeye Gidiyor!
Advert Advert Advert

Fiat Chrysler Bölünmeye Gidiyor!


Fiat Chrysler Bölünmeye Gidiyor!
Fiat Chrysler Bölünmeye Gidiyor! Dilek Demirler -

Fiat Chrysler, satış ile ilgili istediği teklifi alamadığından dolayı şirket içindeki birimlerini ayırma hazırlıkları yapıyor.

Fiat Chrysler, satış ile ilgili istediği teklifi alamadığından dolayı şirket içindeki birimlerini ayırma hazırlıkları yapıyor. Şirkette otomobil parçaları üretimi yapan Magneti Marelli birimi ile birlikte lüks segmentteki araç markaları olan Maserati ve Alfa Romeo’nun da ayrılma ihtimali bulunuyor.

Fiat’ın CEO’sundan Açıklama Geldi

Uzun zamandır aradığı birleşmeyi gerçekleştiremeyen Fiat Chrysler, operasyon birimlerini ayrıma yolunu tercih ediyor. Fiat Chrysler’in CEO’su Sergio Marchionne bir süre öncesinden beri yaptığı açıklamalarda şirket için teklif beklediklerini söylüyordu. Ancak İtalyan – Amerikan ortaklığı olan şirkete beklenen teklifin gelmemesi ve Fiat Chrysler hisselerinin geçtiğimiz 2 ayda düşüş göstermesi nedeniyle durma başka bir çözüm üretilmesinin üzerinde duruluyor.

Fiat Chrysler CEO’su Sergio Marchionne şu anda Maserati ve Alfa Romeo gibi lüks segmentteki araç markalarının bağımsızlaşmaya hazır olmadığını belirterek, kısa vadedeki konsantrasyonlarını küçük portfolyo ayarlamalarına vereceklerini söyledi.

Sergi Marchionne, Formula1 yarışlarının Monza’da düzenlenen İtalyan Gran Prix’inde konuşarak konuya açıklık getirdi. Marchionne, şirketin bazı birimlerinde hareketlilik yaşanacağını söyleyerek Fiat’ın sadeleşmesinin gerekli olduğuna dikkat çekti. Fiat Chrysler Automotive olarak bilinen FCA’nın bir süre önce Çinli üreticiler Dongfeng, Guangzhou ve Grat Wall Motors’a satışının gerçekleşeceği ile ilgili açıklamalar yapılmıştı.

Fiat, bünyesinde bulunan çeşitli markalara otomobil parçası üretimi yapan Magneti Marelli ile birlikte Maserati ve Alfa Romeo markalarının da ayrılacağı tahmin ediliyor.

Konu hakkında yorum yapan uzman analistler Fiat Chrysler bünyesindeki lüks araç segmentinin 7 milyon euro değerinin olduğunu, Magneti Marelli’nin ve diğer bölümlerinin değerinin de 5 milyon euro olduğunu tahmin ettiklerini söylediler. 

Magneti Marelli Maserati - Alfa Romeo Fiat Chrysler’in CEO’su Fiat Chrysler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek