Ejder Meyvesi Üretim Alanları Genişliyor, Tane Fiyatı 20 Lira!
Advert Advert Advert

Ejder Meyvesi Üretim Alanları Genişliyor, Tane Fiyatı 20 Lira!


Ejder Meyvesi Üretim Alanları Genişliyor, Tane Fiyatı 20 Lira!
Ejder Meyvesi Üretim Alanları Genişliyor, Tane Fiyatı 20 Lira! -

Türkiye’nin en önemli yaş meyve sebze üretim alanlarından biri olan Mersin’de ejder meyvesi üretim alanları her geçen gün genişliyor. Tanesi 16 ila 20 lira arasında satışa sunulan ejder meyvesine olan ilgi son dönemde oldukça arttı.

Türkiye’nin yaş sebze ve meyve üretimi açısından en önemli merkezlerinden biri olan Mersin’in Erdemli ilçesinde son yılların en gözde ürünlerinden biri ejder meyvesi oldu. Alternatif ürün olarak yetiştirilmeye başlanan ejder meyvesinin fiyatı üreticiyi oldukça memnun ediyor. Alternatif ürün olarak ekilen halk arasında ejder meyvesi olarak bilinen pitahayadan verim alınması üzerine üreticinin bu alanda yoğunlaştığını belirten Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, üreticileri bitki çeşitliliğine yönlendirmelerinin olumlu sonuçlarının alındığını söyledi. Üreticilere ejder meyvesini tavsiye ettiklerini, tropik meyvelerin piyasada az bulunmasına rağmen büyük ilgi gördüğünü belirten Şahin, bir adet ejder meyvesinin 20 kg domatese eşdeğer geldiğini, bu yüzden üreticinin ilgisinin arttığını söyledi. Ilk etapta alıcı bulunup bulunmayacağı konusunda üreticinin tereddüt yaşadığını belirten Şahin, meyvenin yüksek fiyatı ve pazarının geniş olması sebebi ile popülaritesinin arttığını söyledi.

Bir Dönüm Ürün 80 Bin Lira Kazandırıyor

Tropik meyve pazarının fiyatlarının yüksek olduğunu, bu alanda yapılan üretimlerin üreticiyi oldukça memnun ettiğini belirten Şahin, üreticinin bir dönüm domatesten 30 bin lira kazanırken 1 dönüm ejder meyvesinden ise 80 bin lira civarı kazanç elde ettiğini söyledi.

Avrupa’nın En Popüler Meyvesi

Ejder meyvesinin son dönemlerde ciddi yükseliş yaşadığını belirten Şahin, Avrupa pazarında meyvenin ananasın krallığına son verdiğini, asıl ana vatanı Vietnam ve Tayland olan meyvenin ilçedeki iklim koşullarında çok rahat yetiştirildiğini söyledi.

ekonomi ejder meyvesi alternatif ürün pitahaya mersin
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek