Otomatik BES ile Birikim 1 Milyar Lirayı Geçti
Advert Advert Advert

Otomatik BES ile Birikim 1 Milyar Lirayı Geçti


Otomatik BES ile Birikim 1 Milyar Lirayı Geçti
Otomatik BES ile Birikim 1 Milyar Lirayı Geçti -

Yılbaşından itibaren otomatik BES sisteminin başlaması ile katılımcıların birikim miktarı 1 milyar lirayı aştı.

Ülkemizde sosyal güvenlik sistemine bir tamamlayıcı olarak düşünülen ve yılbaşı itibari ile hayata sokulan otomatik BES sistemi başarılı bir şekilde işlemeye devam ediyor. Bireysel Emeklilik Sistemine dahil olan 3 milyon 283 bin 856 kullanıcı 8 ayda 1 milyarın üzerinde birikim gerçekleştirmiş oldu.

Yurt içerisinde uzun vadeli tasarruf alışkanlığının kazandırılması ve aynı zamanda bireylerin ilerleyen yaş ve emeklilik dönemlerinde refah seviyelerinin korunabilmesi amacı ile 2003 yılında ilk defa hayata geçirilen Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) başarılı bir şekilde işlemeye devam ediyor. Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından sağlanan istatistiki bilgilere göre yıl başından sonra otomatik olarak sisteme katılan 3 milyon 283 bin 856 kullanıcının toplam birikiminin 1 milyar 29 milyon 27 bin 189 lira olduğu dikkat çekti. Yapılan analize göre sisteme katılmış olan çalışan başına gerçekleştirilen ortalama birikim miktarı ise 313,3 lira oldu.

Devletin BES’e Aktarımı 9,4 Milyar Lira Oldu

BES Temel Göstergeleri raporuna göre sistemdeki toplam kullanıcı sayısı ise 6 milyon 831 bin 589 oldu. Geçtiğimiz yıl sonunda sistemdeki 6 milyon 625 bin kullanıcının toplam fon tutarı ise 53 milyar 409 milyon lirayı aştı. Devletin kullanıcı hesaplarına aktardığı toplam katkı tutarının ise 9,4 milyar olduğu istatistiklerde görüldü.

Otomatik BES sistemi çalışanlar tarafından eleştiri almış olsa da sistemden çıkış miktarının azaldığı dikkat çekti. BES ile birikim yapmak isteyen kullanıcıların maaşlarından otomatik olarak aktarılan belirli tutarlar ileride emeklilik maaşı gibi ya da toplu olarak alınabilecek.

BES Temel Göstergeleri Otomatik BES Emeklilik Gözetim Merkezi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek