Kanser Savaşçısı Guava İhracat Yolunda!
Advert Advert Advert

Kanser Savaşçısı Guava İhracat Yolunda!


Kanser Savaşçısı Guava İhracat Yolunda!
Kanser Savaşçısı Guava İhracat Yolunda! -

Mersin’de alternatif ürün olarak üretilmeye başlanan guava, kanser kovucu özelliği sayesinde yurt içi ve yurt dışında oldukça çok talep görmesi bekleniyor. Ürün’ün Arap ülkeleri tarafından çok talep gördüğünü belirten yetkililer, meyvenin birçok kanser türüne karşı etkili olduğunu söyledi.

Türkiye’nin en önemli yaş meyve ve sebze üretim merkezlerinden biri olan Mersin’in Silifke ilçesinde alternatif ürün olarak üretilmeye başlanan guava meyvesine olan talep her geçen gün artıyor. Konu hakkında detaylı bilgi veren Ziraat mühendisi Mustafa Levent, Mersin’de yaklaşık olarak 5 yıl önce deneme amaçlı olarak guava meyvesinin fidanının dikildiğini, daha sonrasında Silifke Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün desteği ile üretime devam edildiğini, 2 yıl kadar öncede meyve fidanı sayısının 400’e çıkarıldığını söyledi. Bu yıl guava üretiminin bir bölümünün tanıtım amaçlı kullanılacağını, ekilen fidanların meyve vermesi ile gelecek yıl guava hasadının 2 – 3 ton civarında olacağını söyledi. Meyvenin kozmetik sanayinin de yapı taşları arasında bulunduğunu, içeriğindeki likopen sayesinde kanser türlerine karşı korunmada çok etkili olduğunu söyledi.

Guavanın Müşteri Şimdiden Hazır

Mersin’in tropik meyvelerin yetiştirilmesi açısından ikliminin çok müsait olduğunu belirten Levent, guavanın dalından koparıldığı an tüketilebileceğini, kaliteli ve lezzetli bir meyve türü olduğunu söyledi. Guavanın prostat, meme ve troid kanseri gibi kanser türlerinin tedavisinde oldukça etkili bir ürün olduğunun altını çizen Levent, meyvenin yurt dışında çok talep gördüğünü, özellikle Arap ülkelerinde çok tanındığını bu ülkelere ihracat yapmayı planladıklarını söyledi.

Mersin Alternatif Ürün Cenneti

Alternatif ürünlerin yetiştirilmesinin her geçen gün artışa geçtiğini, bölgenin ikliminin buna çok müsait olduğunu belirten Levent, narenciye dışındaki ürünlere yönelen üreticilerin ürünlerin getirdiği kârdan çok memnun olduğunu söyledi.

ekonomi guava silifke kozmetik sanayi kanser alternatif ürün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek