Kuzey Irak’la Olan Gerginlik İhracatı Nasıl Etkileyecek?
Advert Advert Advert

Kuzey Irak’la Olan Gerginlik İhracatı Nasıl Etkileyecek?


Kuzey Irak’la Olan Gerginlik İhracatı Nasıl Etkileyecek?
Kuzey Irak’la Olan Gerginlik İhracatı Nasıl Etkileyecek? Seda Polat -

Kuzey Irak’ta yapılması planlanan referandum Ankara ile Erbil arasındaki ipleri germeye devam ediyor.

Kuzey Irak’ta yapılması planlanan referandum Ankara ile Erbil arasındaki ipleri germeye devam ediyor. Türkiye’nin en büyük pazarları arasında yer alan Irak’la ekonomik ilişkilerin nasıl bir yol çizeceği şimdilerde büyük merak konusu. Türkiye’nin tepeden tırnağa her türlü malı sattığı Irak, geçen yıl 7.2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi. İş dünyası referandumun sonucu ne olursa olsun ticaretin kendi yolunu bulacağını söyledi.

Türkiye’nin en fazla mal sattığı ülkelerden olan Irak, yaşanan gelişmelerle yine gündemde. Türkiye İhracatçılar Meclisi rakamlarına göre Türkiye Irak’a 2016 yılında tam 7.2 milyar dolarlık ihracat yapmış. Başka bir açıyla Türkiye Irak’a en fazla mal satan ülkeler arasında dördüncü sırada yer alıyor.

 Kuzey yönetimi tarafından Bağımsızlık Referandumu kararı alınması, ekonomik açıdan belirsizlik yaratıyor. TSK, referandum kararına karşı tatbikat düzenlerden dolar da yükseldi. Doları 3.45’e taşıyan olay ihracatçının gözünü kulağını Irak’tan gelecek olan haberlere çeviriyor.

Bu Yılın İlk Yarısında İhracat %30 Artmıştı!

Bu yılın ilk yarısında Irak’a yapılan ihracatın %30 arttığını söyleyen Türkiye Irak Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Nevaf Kılıç, ikinci yarıda daha fazla ihracat yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Ülke olarak ticarete ihtiyacımız olduğunu söyleyen Nevaf Kılıç, ticaretin siyasetten etkilenmemesi gerektiğini söyledi.

Irak’taki büyük AVM’lerde yer alan markaların Türk markası olduğunu söyleyen Kılıç, dostluğa ihtiyaç olduğunu söyledi. Ayrıca Irak’ın Türkmenistan’dan sonra müteahhitlerin en fazla proje aldığı yer olduğunu söyledi. Türkiye’nin Irak için önemli bir ticaret yeri olduğunu söyleyen Başkan, sınır komşularla dost olunması gerektiğinin de altını çizdi. 

bağımsızlık referandumu referandum ekonomi haberleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek