Kırtasiye Ürünlerinde Denetim Devam Edecek!
Advert Advert Advert

Kırtasiye Ürünlerinde Denetim Devam Edecek!


Kırtasiye Ürünlerinde Denetim Devam Edecek!
Kırtasiye Ürünlerinde Denetim Devam Edecek! -

Ağustos ayı başlangıcından itibaren devam eden sıkı denetimin eylül ayı boyunca da devam edeceğini açıklayan Bakan Tüfenkci, çocuk sağlığı konusunda hassas olduklarını ve sıfır tolerans prensibi ile yola devam edileceğini söyledi.

2017 – 2018 eğitim ve öğretim yılı başlamadan önce satış noktalarında ve toptancılarda kırtasiye ve okul kıyafetlerine yönelik denetimlerin ağustos ayı itibari ile başladığını belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, denetimlerin eylül ayı boyunca da devam edeceğini söyledi. Çocuk sağlığına zarar verecek ürünlere karşı savaş açıldığını bu konuda sıkı denetimlerin sürekli olacağını belirten Tüfenkci, sağlığa zarar verecek her türlü ürüne karşı sıfır tolerans prensibi ile ilerlediklerini bu konuda taviz verilmeyeceğini söyledi. Bu konuda gerekli tebliğlerin yayımlandığını, tekstil, kırtasiye ve çocuk bakım ürünleri gibi alanlarda ürün güvenliği açısından yasal düzenlemenin yapıldığını belirten Tüfenkci, bu kapsamda tehlikeli kimyasal kullanımı konusunda kısıtlama getirildiğini söyledi. Sıkı denetimlerin çocukların sağlığını korumak açısından çok önemli olduğunu belirten Tüfenkci, eylül ayı boyunca bu denetimlerin süreklilik yaşayacağını söyledi.

Güvensizlik Oranında Büyük Düşüş Yaşandı

Bu konuda yapılan denetimler sayesinde bu alanda ciddi ilerlemelerin yaşandığını belirten Tüfenkci, 2011 yılında kırtasiye grubunda yapılan denetimler sonucunda güvensizlik oranının yüzde 53 seviyesinde çıktığını, bu rakamın çok yüksek olduğunu söyledi. 2017 yılındaki güvensizlik rakamının ise yüzde 1,5 seviyesinde çıktığını belirten Tüfenkci, aralıksız denetimlerin bu noktaya gelinmesinde oldukça etkili olduğunu söyledi.

Ülkeye sokulmak istenen kırtasiye ürünleri konusundaki denetimin Bakanlıkça İthalatta Risk Esaslı Denetim Sistemi (GTB-İRİS) ile yapıldığını belirten Tüfenkci, sistemin şu anda güzel işlediğini bu dönemde sistem 3368 parti ürün için başvuru yapıldığını ve denetimlerin devam ettiğini söyledi.

ekonomi kırtasiye sıfır tolerans Bakan Tüfenkci güvensiz ürün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu Hafta Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?
Bu Hafta Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?
Yurt Dışında Markalaşacak Firmalara Devletten Yüzde 50 Kira Desteği!
Yurt Dışında Markalaşacak Firmalara Devletten Yüzde 50 Kira Desteği!