Bursa Siyahı Almanlar ve Hollandalıların Favorisi!
Advert Advert Advert

Bursa Siyahı Almanlar ve Hollandalıların Favorisi!


Bursa Siyahı Almanlar ve Hollandalıların Favorisi!
Bursa Siyahı Almanlar ve Hollandalıların Favorisi! -

Yurt dışında oldukça popüler olan Bursa siyahında ihracat rakamı 10 bin ton seviyesine yaklaştı. İhracat ülkeleri arasında Almanya ve Hollanda’nın ilk sıralarda yer aldığını belirten yetkililer, iki ülkenin yüzde 46’lık ihracat dilimine sahip olduğunu söyledi.

İhracatın önemli ürünlerinden biri olan, yurt dışında en çok talep gören ve Türk siyah inciri ismi ile anılan Bursa siyahı dünyanın en kaliteli incir olarak nam salmış durumda bulunuyor. Yalnızca Bursa’da yetişen ve Bursa siyahı olarak adlandırılan siyah incirde bu yıl ihracat rakamı 10 bin tona yaklaştı. Ürünün uzun raf ömrü, benzersiz lezzeti ve iri dış görüntüsü ile diğer ürünlerden hemen ayrıldığını belirten Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Semih Yazgan, ürünün büyük bir ilgi gördüğünü, lezzeti ile İngiliz Kraliyet Ailesi’nin mutfağının vazgeçilmezi olduğunu söyledi. Yapılan ihracat sayesinde hem üreticinin hem de ihracatçının yüzünün güldüğünü belirten Yazgan, ürünün ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağladığını söyledi. Bu yıl 21 Ağustos tarihi itibari ile ürünün ihracatının başladığını belirten Yazgan, bugüne kadar toplamda 9 bin 916 ton ürün ihraç edildiğini ve 28 milyon 360 bin dolarlık döviz girdisi elde edildiğini söyledi.

Almanlar ve Hollandalılar İlk Sırada Geliyor

Bursa siyahına her yıl en çok ilgiyi Almanya ve Hollanda’nın gösterdiğini belirten Yazgan, bu yıl Almanya’ya 3 bin 313 tonluk ürün ihraç edilirken Hollanda’ya ise 1242 ton ürünün ihraç edildiğini söyledi. Bursa siyahındaki toplam yurt dışı satışının yüzde 46’lık kısmının bu iki ülkeye yapıldığını belirten Yazgan, ürünün Avrupa pazarında son derece beğenildiğini ve talep gördüğünü söyledi.

ekonomi bursa siyahı ihracat döviz incir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu Hafta Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?
Bu Hafta Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?
Yurt Dışında Markalaşacak Firmalara Devletten Yüzde 50 Kira Desteği!
Yurt Dışında Markalaşacak Firmalara Devletten Yüzde 50 Kira Desteği!