Sarıeroğlu: Kadına Ayrımcılığın Karşısındayız, İstihdamda Artış Trendi Var!
Advert Advert Advert

Sarıeroğlu: Kadına Ayrımcılığın Karşısındayız, İstihdamda Artış Trendi Var!


Sarıeroğlu: Kadına Ayrımcılığın Karşısındayız, İstihdamda Artış Trendi Var!
Sarıeroğlu: Kadına Ayrımcılığın Karşısındayız, İstihdamda Artış Trendi Var! -

Türkiye’de kadına uygulanan her türlü ayrımcılığın karşısında olduklarını belirten Bakan Sarıeroğlu, istihdam alanında yapılan çalışmaların önemli sonuçlar doğurduğunu İŞKUR tarafından 717 bin işe yerleştirmenin gerçekleştirildiğini söyledi.

İstihdam oranlarında çok ciddi bir artış trendinin görüldüğünü belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, iş ve sosyal güvenlik kanunu kapsamında yapılan değişikliklerin bu alanda etkili olduğunu söyledi. Bakanlığı döneminde İŞKUR’un yapmış olduğu mesleki eğitim kursları, aktif iş gücü programları ve işbaşı eğitimleri ile gerçekleştirilen faaliyetlerin kadınların iş hayatında daha fazla varlık sahibi olmasına neden olduğunu, kadınların çalışma hayatında daha güçlü hale gelmesini sağladıklarını söyledi. İstihdam oranlarında çok ciddi bir artış trendinin yaşandığını belirten Sarıeroğlu, iş gücüne katılım oranının yüzde 33 seviyelerine geldiğini söyledi. Kadınlar Konuşuyor programı kapsamında açıklamalarda bulunan Sarıeroğlu, kadın konusunun Türkiye’de çok önemli bir alan olduğunu, uzun yıllar hem siyasette hem de çalışma hayatında bu alanda çalışmalar yürüttüğünü, son yıllarda bu alanda devrim niteliğinde atılımların yapıldığını söyledi.

Kadına Ayrımcılığın Karşısında Biz Varız

Kadınların hem siyasette hem de iş hayatındaki pozisyonunun tüm dünyada tartışılan, üzerine çalışılan bir konu olduğunu belirten Sarıeroğlu, kadın meselesinin siyaset üstü, ideolojiler üstü bir konu olduğunu söyledi. Kadına karşı uygulanan her türlü ayrımcılığın karşısında olduklarını belirten Sarıeroğlu, sosyal devlet anlayışı ile hareket ettiklerini insanı yaşat ki devlet yaşasın dediklerini söyledi.

İstihdam Oranlarında Ciddi Artış Var

Hükümetin son 15 yıllık süreçte kadınların iş hayatında aktif olması için ciddi çalışmalar yürüttüğünü belirten Sarıeroğlu, kadınların iş hayatına adaptasyonu ve dahil olması konusunda ciddi ilerlemeler kaydedildiğini, istihdam oranlarında ciddi bir yükseliş trendi olduğunu söyledi.

ekonomi istihdam kadın İŞKUR Bakan Sarıeroğlu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek