Sarı Elmas Coğrafi İşaret Alıyor!
Advert Advert Advert

Sarı Elmas Coğrafi İşaret Alıyor!


Sarı Elmas Coğrafi İşaret Alıyor!
Sarı Elmas Coğrafi İşaret Alıyor! -

Sarı elmas olarak adlandırılan Sakarya’nın Geyve ilçesinde yetiştirilen Geyve Ayvası gelecek ay coğrafi işarete kavuşacak. Ürünün birçok Avrupa ülkesine ihraç edildiğini belirten yetkililer, coğrafi işaretin ihracat oranlarında olumlu etkisinin olmasını beklediklerini söyledi.

Bu yıl Sakarya’nın Geyve ilçesinde yetiştirilen ve sarı elmas olarak adlandırılan Geyve ayvasından 65 bin ton rekolte beklendiğini belirten Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, ayvanın ilçede üretimi gerçekleştirilen en önemli tarımsal ürün olduğunu söyledi. İtalya, Ukrayna, Almanya, Hollanda, Rusya ve Fransa gibi birçok ülkeye sarı elmasın ihraç edildiğini, bu yıl 65 bin tonluk rekolte ile ayva pazarındaki payın artmasını umduklarını belirten Kaya, ilçede kayıtlara göre 15 bin dönüm bahçede üretim yapıldığını söyledi. Ayvanın başkenti olduklarını hem Türkiye’de hem de dünyada üretilen ayvanın tat ve flora bakımından en lezzetlisinin Geyve’de olduğunu belirten Kaya, ilçedeki çiftçinin geçim kaynağının ayva olduğunu, ilçe ekonomisine katkısının büyük olduğunu, ayvanın tanıtımının daha iyi yapılması için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Kasım Ayında Coğrafi İşaret Gelecek

İlçede ayva ve diğer meyve çeşitlerinin toplam üretim miktarını 300 bin tona yakın olduğunu belirten Kaya, uzun yıllardır ayva ihracatı konusunda çalışmaların olduğunu, 2014 yılında markanın tescillendiğini, coğrafi işaretin ise kasım ayında geleceğini söyledi.

Hedef Pazar Payını Artırmak

Geyve ayvasını dünyaya tanıtmak istediklerini belirten Kaya, belediye olarak yöresel ürünler merkezini yapmak için çalışmaların başlatıldığını, ihalenin tamamlandığını inşaatının başladığını söyledi. Tesisin 2 milyon liraya mal olacağını belirten Kaya, ilçede yetişen tüm ürünlerin tesiste işlenip tüketiciye ulaştırılacağını, bu şekilde çalışarak Pazar payını artırmayı hedeflediklerini söyledi.

ekonomi ayva Geyve ayvası ihracat
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu Hafta Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?
Bu Hafta Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?
Yurt Dışında Markalaşacak Firmalara Devletten Yüzde 50 Kira Desteği!
Yurt Dışında Markalaşacak Firmalara Devletten Yüzde 50 Kira Desteği!