Agria Patatesinde Hasat Dönemi Başladı!
Advert Advert Advert

Agria Patatesinde Hasat Dönemi Başladı!


Agria Patatesinde Hasat Dönemi Başladı!
Agria Patatesinde Hasat Dönemi Başladı! -

Şuhut’ta yüksek rakımda yetiştirilen yörenin önemli lezzetlerinden agria patatesinde hasat dönemi başladı. Yüksek rakımda yetişmesi ve bol güneş alması sebebi ile patatesin lezzetinin farklı olduğunu belirten üreticiler, patateste fiyat istikrarı istediklerini söyledi.

Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde yetiştirilen patateste hasat dönemi başladı. Patateslerin yüksek rakımda yetişmesi ve bol güneş alması sebebi ile lezzet bakımından diğer türlerden ayrıldığını belirten patates üreticileri, agria patatesinin nisan mayıs ayları döneminde ekilmeye başlandığını şimdilerde ise hasat dönemi olduğunu söylediler. Patatesin geçtiğimiz 2 – 3 yıl üreticiyi mağdur ettiğini, üreticinin ürettiği patatesten zarar ederek satış yaptığını belirten üreticiler, bu yıl patates fiyatlarının geçtiğimiz yıllara nazaran daha iyi olduğunu söyledi. Geçtiğimiz yıllarda patatesin 40 ila 50 kuruş arasında maliyeti olduğunu ancak tarlada satış fiyatının ise 15 – 20 kuruş bandında olduğunu belirten üreticiler, bu urumun üreticiyi çok mağdur ettiğini satışların zararına olduğunu söyledi. Bölgede tek geçim kaynağının patates üzerine kurulu olduğunu belirten üreticiler, patates üretiminde ailenin tüm fertlerinin çalıştığını bu yüzden mağduriyet seviyesinin de yüksek olduğunu söyledi. Bu yıl patates rakamlarının kazanca dönüştüğünü belirten üreticiler, beklentilerinin tarladan satış fiyatının 80 kuruş olması yönünde olduğunu söyledi.

Günlük 10 Kamyon Ürün Çıkıyor

Bölgede patates üretiminin oldukça yoğun olduğunu belirten üreticiler, Türkiye’nin farklı bölgelerine sevkiyat yapıldığını söyledi. Adapazarı, İzmit, İstanbul ve Yalova olmak üzere genellikle Marmara Bölgesi’ne ürün gönderildiğini belirten üreticiler, günlük sevkiyat miktarının 10 kamyon civarında olduğunu söyledi.

Patates fiyatlarının hareketli olmasının üretici açısından sıkıntıya sebep olduğunu belirten üreticiler, patates fiyatında istikrarın sağlanması gerektiğini belirtti.

agria patatesi ekonomi Şuhut patates fiyatları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek