Gıda Katkı Maddelerinin Limitleri Değişti!
Advert Advert Advert

Gıda Katkı Maddelerinin Limitleri Değişti!


Gıda Katkı Maddelerinin Limitleri Değişti!
Gıda Katkı Maddelerinin Limitleri Değişti! -

Küçük çocukların ve bebeklerin tükettiği özel gıdalar ve salçalara eklenen katkı maddelerinde değişikliğe gidildi. Bazı gıdalarda kullanılmasına izin verilen katkı maddelerinin kullanım limitlerinde değişiklik yapılmasına karar verildi.

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarının temelini oluşturan konu hakkında yeni bir düzenlemeye gidildi. Gıda maddelerine eklenen katkı maddeleri hakkında değişikliğe gidilmesine karar veren yetkililer, bebek ve çocuklara özel kullanılan gıdaların içeriğindeki katkı maddelerinin limitleri hakkında de düzenleme yaptı. Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan "Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" ile tüketilen gıdalardaki katkı maddeleri hakkındaki düzenleme resmîleşmesi oldu. Katkı maddeleri ile ilgili yapılan düzenleme hakkında detaylı bilgi veren yetkililer, yeni yönetmelik ile birlikte cam ambalaj ve teneke kutu haricindeki domates püresi, salça ve biber pürelerinde kullanılmasına izin verilen "sorbik asit-sorbatlar"ın kullanımı hakkındaki geçiş sürecinin değiştirildiğini ve 2017 yılının sonuna kadar uzatıldığını açıkladı.

Sadece Kendi Kategorisindeki Katkılara İzin Var

Katkı maddeleri düzenlemesi hakkında bilgi veren yetkililer, yapılan değişikliklerin bebek ve çocukların tükettiği özel ürünleri kapsadığını söyledi. Düzenlenen yeni yönetmeliğe göre Türk Gıda Kodeksi Devam Formülleri Tebliği, Türk Gıda Kodeksi Bebek Formülleri Tebliği ve Türk Gıda Kodeksi Bebek ve Küçük Çocuk Ek Gıdaları Tebliği kapsamında bulunan küçük çocuk ve bebeklerin tükettiği gıdalarda sadece kendi kategorilerinde bulunan katkı maddelerinin yer alabileceğini belirten yetkililer, bunun dışındaki katkı maddelerine kesinlikle izin verilemeyeceğini açıkladı.

Yapılan yeni yönetmelikte gıdalarda kullanılan katkı maddeleri listesine 3 yeni madde eklenirken 1 madde çıkartıldı ve bazı ürünlerde limitlerde değişikliğe gidildi.

ekonomi gıda katkı maddesi tebliğ yönetmelik
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek