Yeni Anneye Devletten Destek! 6.622 TL Maaş!
Advert Advert Advert

Yeni Anneye Devletten Destek! 6.622 TL Maaş!


Yeni Anneye Devletten Destek! 6.622 TL Maaş!
Yeni Anneye Devletten Destek! 6.622 TL Maaş! Seda Polat -

Devlet, doğan her çocuk başına anneye veya babaya karşılıksız ödeme yapıyor. Özellikle anne çalışan bir anne ise anneye süt parası, doğum parası ve yarım gün çalışma dahil toplam dört farklı ödeme yapıyor.

Devlet, doğan her çocuk başına anneye veya babaya karşılıksız ödeme yapıyor. Özellikle anne çalışan bir anne ise anneye süt parası, doğum parası ve yarım gün çalışma dahil toplam dört farklı ödeme yapıyor. Asgari ücretli bir anne bu yolla ilk çocukta tam 6622 TL hak ediyor.

İşte Alınabilecek Paralar!

Anneye yönelik geliştirilen farklı ödemeler de mevcut. Sadece bazı ödemeler gözden kaçıyor. Ya da yanlış hesaplanıp daha düşük ödemeye razı olunması anlamına geliyor. Açıklanması gereken ilk şey çocuk parası. Tüm annelerde şartsız olarak uygulanan bu uygulamada annelere ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk için İse tam 600 TL destek ödeme sağlanıyor.

Bu parayı almak için başvurulan yerler; Aile Bakanlığı İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmetler Müdürlükleri. İlçelerde ise başvurulacak yer Kaymakamlık içerisinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken şey çocuğun 15 Mayıs 2015’ten sonra dünyaya gelmiş olması. Bu tarihten önceki doğumlarına ne yazık ki böyle bir uygulama yok. Kişi istediği zaman da başvurabiliyor. Para iki ay içerisinde Aile Bakanlığı’ndan alınabiliyor.

Halk arasında süt parası olarak bilinen Emzirme Ödeneği de yeni annelere ödenen paralar arasında. Süt parası bu yıl yani 2017 için 113 TL. Yalnız bu para ödemesi için anne veya babanın Bağ-Kur ya da SSK’lı olması ve en az 120 gün prim ödemesinin olması gerekiyor. Süt parası için de SGK il müdürlüğüne, sosyal güvenlik merkezine başvurmak gerekiyor. 5 yıl içinde başvuru yapanların başvuruları kabul ediliyor.

SSK’lı kadınlara doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta izin veriliyor. Şayet çoğul gebelik mevcutsa bunun için de 112 gün yani 18 hafta izin veriliyor. Devler bu süreler için geçici iş göremezlik  ödemesi yapıyor. Yalnız bu durum için anne adına doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta primi ödenmesi şart koşuluyor. Bu durumda asgari ücretli bir anneye en az 4425 lira ödeniyor.

Çalınan annenin çocuğuyla daha fazla zaman geçirebilmesi için doğum izninin ardından 6 aya kadar yarım gün çalışma hakkı da tanındı. Bu durumda ilk çocuktan sonra İş-Kur’a başvuran yeni anne damga vergisi dahil iki aylık 1764 TL ödeme alıyor. Bu şekilde tüm ödemeler toplandığında ise devletten anneye en az 6622 lira para ödeniyor. 

süt parası doğum parası ekonomi haberleri yarım gün çalışma parası
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek