Bankalar Yıl Sonu Net Gelirlerini Açıkladılar!
Advert Advert Advert


Bankalar Yıl Sonu Net Gelirlerini Açıkladılar!


Bankalar Yıl Sonu Net Gelirlerini Açıkladılar!
Bankalar Yıl Sonu Net Gelirlerini Açıkladılar! Pınar Çürük -

2016 yılının son günlerine geldiğimiz bu günlerde bankalar yıllık net gelirlerini açıkladılar. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) hesaba aldığı aylık veri kayıtlarına göre kredilerdeki artış oranı hesaplandı. Banka sektöründe hesaplanan krediler Kasım ayı sonunda, geçen senenin aynı vakitlerine göre kıyaslandıkları zaman yüzde 16 oranında bir artış meydana geldiği görülmektedir. Bu artış ile 1,7 trilyon değere çıkan bankacılık sektörü, Ekim ayı ile karşılaştırıldıkları zaman yüzde 4.2 net oran karşımıza çıkmaktadır.

2016 yılının son günlerine geldiğimiz bu günlerde bankalar yıllık net gelirlerini açıkladılar. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) hesaba aldığı aylık veri kayıtlarına göre kredilerdeki artış oranı hesaplandı. Banka sektöründe hesaplanan krediler Kasım ayı sonunda, geçen senenin aynı vakitlerine göre kıyaslandıkları zaman yüzde 16 oranında bir artış meydana geldiği görülmektedir. Bu artış ile 1,7 trilyon değere çıkan bankacılık sektörü, k Ekim ayı ile karşılaştırıldıkları zaman yüzde 4.2 net oran karşımıza çıkmaktadır.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun hesaba aldığı veri kayıtlarına göre, banka sektörünün Kasım ayındaki net kâr oranı 2.98 milyar ile geriye düşüş yaşadığı görünürken, yine aynı şekilde Kasım ayı ile karşılaştırıldıklarında, Ekim ayındaki kâr 3.17 milyar ile yüzde 6.1 oranında bir gerileme olduğunu görülmektedir.

Türk Lirası bazındaki kredi tutarları Kasım ayı sonunda geçen seneye göre karşılaştırıldıklarında yüzde 10.6 oranında bir artış olduğu ortaya çıkıyor. Bu artış ile birlikte Türk Lirası bazındaki krediler 1.1 trilyon liraya ulaşırken,  bir önceki aya kıyas ile artış miktarının yüzde 1.7 oranında olduğu görülmektedir.

Banka sektörünün faal büyüklüğü ise geçen yılın aynı zamanlarına göre kıyaslandığından yüzde 15.2 oranında artış meydana gelerek 2.7 trilyon liralık değere çıkış olduğu ortaya çıkıyor. Faalen meydana gelen yükseliş bir önceki ay ile karşılaştırıldığı zaman yüzde 4.2 oranında olduğu görülmektedir.

Bankacılık sektörünün sermaye yeterlilik oranı Kasım ayı sonunda geçen senenin aynı zamanlarına göre karşılaştırıldıklarında 25 baz puan düşüş ile yüzde 15.27'lik bir küçülme oranı söz konusu olurken, bir önceki aya göre 68 baz puan düşüş görülmektedir.

Bankaların bu brüt takiplerindeki kredi hesaplarının toplam kredi hesaplarına oranı Kasım ayı sonunda geçen seneye göre kıyaslandığı zaman 19 baz puan artış göstererek yüzde 3.24'lük bir oran karşılaşılmaktadır. Aynı şekilde Ekim ayı sonuna göre kıyaslandığı zaman  10 baz puan düşüş yaşandığı görülmektedir.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK Banka sektörü
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kredi Garanti Fonu Kurumsallaşma Yolunda!
Kredi Garanti Fonu Kurumsallaşma Yolunda!
22 Ocak Pazartesi Güncel Altın Fiyatları!
22 Ocak Pazartesi Güncel Altın Fiyatları!