Aldatıcı Reklamlara 1,8 Milyon Ceza Geldi!
Advert Advert Advert

Aldatıcı Reklamlara 1,8 Milyon Ceza Geldi!


Aldatıcı Reklamlara 1,8 Milyon Ceza Geldi!
Aldatıcı Reklamlara 1,8 Milyon Ceza Geldi! -

2017 yılının ilk 9 aylık sürecinde tüketicinin korunması adına çalışmaların devam ettiğini açıklayan Bakan Tüfenkci, bu süreçte 127 reklama durdurma cezası uygulanırken 36 reklama ise 1,8 milyon liralık idari para cezası kesildiğini söyledi.

Ülkemizde yayımlanan ticari reklamların mevzuata uygun olup olmadığının Reklam Kurulu tarafından incelendiğini belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 2017 yılının ilk 9 aylık sürecinde tüketici haklarının korunması için gerekli tüm denetimlerin sıkı bir şekilde devam ettiğini söyledi.

Söz konusu dönemde sağlık sektöründe tüketiciyi yanıltmaya yönelik aldatıcı reklamların sıkı bir denetim ile tespit edildiğini belirten Tüfenkci, bu süreçte 127 reklama durdurma cezası verildiğini söyledi. 36 reklama ise 1,8 milyon lira tutarında idari para cezası verildiğini belirten Tüfenkci, Reklam Kurulu’nun tüketici haklarının korunması için gereken idari yaptırımları uygulama konusunda taviz vermediğini, bu uygulamaları yapmak ile yükümlü olduğunu söyledi.

Bu kapsamda insan sağlığı ile alakalı mal ve hizmetler hakkında Bakanlığa, rakipler, tüketiciler ve kamu kurum ve kuruluşları tarafından pek çok başvurunun geldiğini belirten Tüfenkci, yapılan denetimler sonucunda bazı reklamlar ile vatandaşların çaresi olmayan hastalıkların iyileştirildiğini söyleyerek kandırmaya çalışan art niyetli reklamlara rastlandığını söyledi.

Tıbbi Uygulamalar Konusunda Tek Merci Sağlık Kuruluşu

Tüketicileri mağdur olmamaları konusunda uyaran Tüfenkci, özellikle Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsat verilmeyen mekânlarda sertifikası olmayan kişiler tarafından alternatif başlığı altında yapılan hacamat, refleksoloji ve sülük tedavisi gibi geleneksel tedavi yöntemlerinin tüketiciyi aldatmaya yönelik olduğunu söyledi. Tıbbi uygulamalar için yetkili tek merciin sağlık kuruluşları olduğunu belirten Tüfenkci, tüketicilerin bu konuda dikkatli olması gerektiğini söyledi.

ekonomi reklam kurulu idari para cezası reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek