Ukrayna İle İmzalar Atıldı!
Advert Advert Advert

Ukrayna İle İmzalar Atıldı!


Ukrayna İle İmzalar Atıldı!
Ukrayna İle İmzalar Atıldı! -

Türkiye ile Ukrayna arasındaki ticaret hacminin artmasında savunma sanayinin çok önemli bir etkisi olacağını belirten Savunma Sanayi Müsteşarı Demir, iki ülke arasındaki savunma sanayi iş birliğinin iki ülkenin birbirlerinin teknolojilerini tanıma konusunda da etkili olacağını söyledi.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen 14. Uluslararası Silah ve Güvenlik Fuarında Ukrayna ve Türkiye arasındaki savunma sanayi iş birliğinin başlaması ile ilgili bir açıklamada bulunan Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, yapılan iş birliğinde en somut gelişmenin ASELSAN’ın telsiz satışı ile ilgili yapılan çalışmanın olduğunu, Ukrayna ile yapılan bu iş birliği anlaşmasının alım satım alanında olduğu kadar farklı alanlarda da iş birliklerini kapsadığını söyledi. İki ülkenin hâkim olduğu alanların kıyaslandığında havacılık ve elektronik, tank modernizasyonu gibi farklı projeler üzerinde iş birliği alanlarının ortaya çıktığını belirten Demir, iş birliği konusunda çok geniş bir yelpaze olduğunu, her iki ülkenin de savunma sanayi alanındaki kriterlerinin belli olduğunu, savunma sanayi açısından ülkelerin birbirlerini tamamlayan unsurlara sahip olduğunu söyledi. Görüşmelerin devam etmesi ile detayların daha çok paylaşılacağını, yakından tanıma fırsatı elde edildiğini belirten Demir, geniş anlamda bir iş birliği yapılabilmesi için teknolojilerin tanınması ve tecrübelerin paylaşılması gerektiğini söyledi.

Öncelik Projede, Ticari Rakamlar İkinci Planda

Yapılan iş birliği çerçevesinde Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan 2023 yılındaki 10 milyar dolarlık ticaret hacmine erişme açıklamasında savunma sanayinin en büyük unsurlardan biri olacağını belirten Demir, projelerdeki ticari rakamların ikinci planda yer aldığını, önceliğin projelerin devamında elde edilecek başarının olduğunu söyledi.

ekonomi ukrayna savunma sanayi ASELSAN
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu Hafta Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?
Bu Hafta Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?
Yurt Dışında Markalaşacak Firmalara Devletten Yüzde 50 Kira Desteği!
Yurt Dışında Markalaşacak Firmalara Devletten Yüzde 50 Kira Desteği!