Cari Açık Rakamları İçin Açıklama Geldi!
Advert Advert Advert

Cari Açık Rakamları İçin Açıklama Geldi!


Cari Açık Rakamları İçin Açıklama Geldi!
Cari Açık Rakamları İçin Açıklama Geldi! Seda Polat -

​Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Ağustos 2017 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verilerini sundu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Ağustos 2017 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verilerini sundu.

Cari işlemler açığı Ağustos ayında 1.24 milyar oldu. Bu rakam ile cari açık beklenenden daha düşük geldi cari işlemler açığı böylece en düşük seviyesine geriledi.

Cari işlemler açığı geçen yılın Ağustos ayına göre 171 milyon ABD doları azaldı. Bu azalma ile 1 milyar 237 milyon olarak gerçekleşti. Foreks anketine göre cari açığın 1,58 olması bekleniyordu fakat beklenen yaşanmadı.

Böylece cari açık bu yılın en düşük seviyesinde yer aldı. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre bu haberin sonucunda 12 aylık cari işlemler 36 milyar 972 milyona ulaştı.

Ocak – Ağustos döneminde ise cari açık 27 milyar 225 milyon dolar olarak kayda geçti.

Sebepleri de Belli!

Söz konusu azalmada ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığı bir önceki yılın Ağustos ayına göre 689 milyon ABD doları arttı. Bu artışla birlikte dış ticaret açığı 4.279 milyon ABD dolarına yükseldi. Hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirlerin 637 milyon ABD doları arttı ve 2511 milyon ABD doları giriş kaydetmesi etkili oldu.

Ülkenin cari açığını belirleyen iki genel faktör bulunuyor. Bu da ülkenin dışsatımı ve dışalımı. Bu iki faktör arasındaki fark o ülkenin cari açığını veriyor. Cari açık demek ise dış ticaret açığı anlamına geliyor. Dış ticaret açığı sadece mal piyasasını da kapsamıyor. Mal piyasasının yanı sıra hizmet piyasası da dış ticaret açığını etkiliyor. 

2017 cari açık cari açık ağustos ayı cari açık ekonomi haberleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek