Otomotiv Üretimi Rekor Kırdı!
Advert Advert Advert

Otomotiv Üretimi Rekor Kırdı!


Otomotiv Üretimi Rekor Kırdı!
Otomotiv Üretimi Rekor Kırdı! Seda Polat -

​Otomotivde ilk 9 aylık üretim, ihracat ve satış rakamları açıklandı.

Otomotivde ilk 9 aylık üretim, ihracat ve satış rakamları açıklandı. Toplam otomotiv üretimi Ocak- Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %18 arttı. Üretim 9 ayda 1 milyon 223 bin 838 adet ile tarihindeki zirveyi gerçekleştirdi.

Otomotiv Sanayii Derneği tarafından yayınlanan verilere göre bu yıl Eylül ayında otomotiv üretimi %13 artışla 88.952 oldu. Satışlar da %7 arttı ve 73.602 oldu.

Hükümetin Planı İşe Yaramış, Otomobil Satışları Artmıştı

2017 yılı Ocak- Eylül ayları, önceki yılların aynı dönemine göre %18 arttı. Bu artış ile toplam 1 milyon 223 bin 838 adet otomobil üretildi. Toplam üretim, Ocak – Eylül döneminde tarihi yüksek seviyesine ulaşmış oldu.

İlk 9 ayda otomotiv sektörünün pazarında daralma yaşandı. %2 oranındaki daralma ile 643 adet oldu. Toplam otomotiv ihracatı ise aynı dönemde adet bazında %24, değer bazında ise %38 oranında artış gerçekleştirdi. 9 ayda topla üretim 1 milyon 224 bin adedi buldu. Toplam otomotiv ihracatı ise 21,2 milyar dolar olarak kaydedildi.

Geçtiğimiz günlerde MTV’ye gelen %40 zamla birlikte otomobil satışlarında artış meydana gelmiş hatta Eylül ayı için rekor kırılmıştı. Bu gelişmelerin ardından artan otomobil satışları geçtiğimiz yıllardaki sayılara göre artış göstermişti. MTV’nin sıfır araçlarda %40’a çıkması yeni araç almak isteyenlerin araçlarını erken alma fikrine itmişti. Bu doğrultuda hareket edenler ise yılbaşından sonra uygulanacak olan MTV’den dolayı araçlarını daha erken aldı ve otomotiv sektöründe rekor bir rakama imza atıldı. 

otomotiv otomotiv üretim rakamları ekonomi haberleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu Hafta Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?
Bu Hafta Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?
Yurt Dışında Markalaşacak Firmalara Devletten Yüzde 50 Kira Desteği!
Yurt Dışında Markalaşacak Firmalara Devletten Yüzde 50 Kira Desteği!