Kuyumcular Her Şey Dahil Otel Sistemine Karşı Çıkıyor
Advert Advert Advert

Kuyumcular Her Şey Dahil Otel Sistemine Karşı Çıkıyor


Kuyumcular Her Şey Dahil Otel Sistemine Karşı Çıkıyor
Kuyumcular Her Şey Dahil Otel Sistemine Karşı Çıkıyor Hatice Demir -

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner her şey dahil konseptine sahip otellerin bölge esnafı için olumsuz etkiye neden olduğunu belirterek bu konseptte yeni otel çalışmalarının önüne geçilmesini istedi.

Bugün CNREXPO Fuar Merkezinde birçok firma ve bireysel tasarımcının da katılımı ile açılacak İstanbul Mücevher Fuarı öncesinde basın mensupları ile bir araya gelerek sektörün sorunların dile getiren Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner özellikle Antalya’da faaliyet gösteren her şey dahil otellerin sektöre balta vurduğunu belirtti. Ülkemize giren 7,5 milyon turistin sadece 250 bininin otel dışına çıktığını belirten Güner katma değeri oldukça yüksek olan başta kuyumculuk olmak üzere birçok sektörün bu durumdan etkilendiğini dile getirdi.

Her Şey Dahil Konsepti Hepimize Zarar Veriyor

Yabancı turistlerin 200 avroya satılan her şey dahil odalarda kalarak Türkiye’ye bıraktığı dövizin çok da fazlasını alışverişte kullandığını belirten Başkan Güner özellikle kuyum, deri ve halıcılık sektörlerinin bu durumdan büyük oranda zarar gördüğünü belirterek sözlerine şu şekilde devam etti:

“Yabancı turistin en çok ilgilendiği konuların başında kuyum, halı ve deri geliyor. Bir turistin ülkemizdeki ortalama harcaması 700 avro. Mücevher sektörünün bu harcama içerisindeki yeri ise 250 avro seviyesinde. Fakat her şey dahil oteller geceliği 200 avroya konaklama satıyor ve turistin otelden dışarı çıkmaması üzerine bir sisteme sahip. Bu sektörler bu durumdan etkilenerek satış yapamaz hale gelmiş durumda. Son 20 yılda yüzlerde esnafımız kepenk indirmiş durumda. Resmi rakamlara göre sadece Alanya’da 1995 yılında 558 kuyumcu mağazamız varmış. Bugün bu rakam 50’nin altına düştü.”

Yabancı Kredi Kartı İle Yapılan Satışlar İhracata Dahil Edilmeli

Sektörde turistlere gerçekleştirilen satışların yabancı kredi kartları ile yapıldığını belirten Başkan Güner bu durumun sektörün ihracat verilerine eklenmesi gerektiğini belirtti. Bu alanda yapılacak yatırımların yeterli desteği alamamasının sektörün önündeki önemli engellerden olduğunu belirten başkan ülkenin ihracattaki katma değerinin yükseltilmesi için yabancı kredi kartlarının değerlendirilmesinin öneminin altını çizdi.

İstanbul Mücevher Fuarı Mücevher İhracatçıları Birliği Ayhan Güner
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek