Dolar Vize Krizi Öncesindeki Seviyesine Geriliyor
Advert Advert Advert

Dolar Vize Krizi Öncesindeki Seviyesine Geriliyor


Dolar Vize Krizi Öncesindeki Seviyesine Geriliyor
Dolar Vize Krizi Öncesindeki Seviyesine Geriliyor Hatice Demir -

Dolar kuru dün sabah başlayan düşüş eğilimine bugün de devam ediyor. Sabah saatlerinin ilk işlemleri 3,64 seviyesinin altından gerçekleşti.

Amerika Birleşik Devletleri ile Pazar günü başlayan vize krizi doların bir anda hızlı bir şekilde yükselmesine neden olmuş ve piyasa rakamları 3,80 seviyesini görmüştü. Ancak bu hızlı yükseliş devamlı olmadı ve kısa süre içerisinde dolar gerilemeye başladı. Dün Büyükelçi John Bass tarafından yapılan “bu krizi kısa sürede arkamızda bırakmayı umut ediyoruz” açıklaması doların ateşini söndürdü ve 3,66 seviyesinin altına düşürdü.

FED Toplantı Tutanakları Piyasalarda Olumlu Hava Yarattı

Dün Amerikan Merkez Bankası (FED) Federal Açık Piyasa Komitesinin toplantı tutanaklarının yayınlanmasının ardından piyasalarda oluşan olumlu hava da güven verdi. Komite yetkilileri Aralık ayı gibi bir faiz artırımına gitmeyi planlasalar da bu artırımın belirlenmesi için öncelikle enflasyon rakamlarının görülmesinin beklenmesi olumlu hava oluşmasının en önemli etkenleri arasında yer alıyor.

Vize Krizi ve ABD Enflasyonu Doların Yönünü Belirleyecek

ABD’den ülkemize vize krizinin çözüme ulaştırılması için bir heyet geleceği yönündeki haberler ülkemizdeki olumlu havanın bir diğer nedeni olarak görülüyor. Kriz ne kadar kısa zamanda çözülürse doların yönü de o kadar çabuk netleşecek. Bunun yanında ABD enflasyon verileri global anlamda doların izleyeceği yolu gösterecek. Enflasyon rakamlarının beklenen seviyenin üstünde olması durumunda gerçekleştirilecek bir faiz artışı doların yönünü kısa sürede yükselişe geçirebilir.

Uzmanlar Düşüşün Global Nedenlerden Kaynaklandığını Belirtiyor

Pazar gecesi gerçekleşen hızlı yükselişin ardından piyasanın yönünün negatife geçmesinin nedeni analistler tarafından global gerekçeler olarak görülüyor. Danışmanlık firma yetkilisi Fatih Keresteci “Dolar tüm dünyada değer kaybederken ülkemizde hızla bir artış yaşadı. Ardından global rakamlarla yaşanan çelişme nedeni ile tekrar düşüşe geçti. ABD enflasyon değerleri şu anda kritik öneme sahip. Eğer beklenenin altında gelirse 3,60 barajının altına düşmesi oldukça büyük ihtimal.” Şeklinde açıklama gerçekleştirdi.

dolar FED doların yönü
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu Hafta Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?
Bu Hafta Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?
Yurt Dışında Markalaşacak Firmalara Devletten Yüzde 50 Kira Desteği!
Yurt Dışında Markalaşacak Firmalara Devletten Yüzde 50 Kira Desteği!