Ek Emeklilik İkramiyeleri Ödenmeye Başlandı
Advert Advert Advert

Ek Emeklilik İkramiyeleri Ödenmeye Başlandı


Ek Emeklilik İkramiyeleri Ödenmeye Başlandı
Ek Emeklilik İkramiyeleri Ödenmeye Başlandı Hatice Demir -

30 yıldan daha uzun süre kamu personeli olarak çalışmış ve 7 Ocak 2015 tarihinden önce emekli olmuş kişilere ek emeklilik ikramiyeleri ödenmeye başlandı. 30 yıldan fazla olan her bir yıl için 2 bin 102 lira ödeme gerçekleştirilecek.

Kamu personelinin 30 yılın üzerindeki hizmetleri için ilave emeklilik ikramiyesi ödenmesi konusunda yeni döneme girildi. Bu kapsamda ilk ödemeler gerçekleştirilmeye başlandı. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu tarafından Türkiye Elektrik Üretim A.Ş.’de çalışan bir üye için 2012 yılında açılan bir dava ile başlayan ek emeklilik ikramiyesi mücadelesi kısa sürede birçok insanın yeni davalar ile sürece katılması sayesinde dikkat çekti. 2015 senesinden sonra emekli olanlara 30 yılın üzerindeki hizmetleri için emeklilik ikramiyesi verilmesi KESK tarafından açılan davanın yankıları sayesinde başladı.

Açılan Davalarda Faize Hükmedilmesi Düzenleme Gerekliliği Doğurdu

2015 yılından önce emekli olanların ek emeklilik ikramiyelerini alabilmek için açtığı davalar farklı kararların ortaya çıkmasına neden oldu. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan ödemeler emeklilik tarihindeki katsayılar üzerinden gerçekleştirilirken bazı mahkemelerin faiz ödenmesine hükmetmesi faturanın artması ihtimalini gündeme getirdi. Bu nedenle yasal düzenleme yapılarak ödemeler standart hale getirildi.

Ödeme Emekli Aylığı Hesabına Gerçekleştirilecek

27 Ocak 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan yasa kapsamında gerçekleştirilecek ek emeklilik ikramiyesi ödemeleri emeklinin mevcut aylık hesabına yapılacak. SGK öncelikle yasa çıkmadan önce başvuran ya da dava sürecini başlatan ve de 17 Mart’a kadar kuruma başvuranların dosyalarını inceleme altına alarak sonucu belirledi. Hak sahiplerinin emeklilik tarihlerinden almaları gereken toplam ikramiye tutarını hesaplayan Sosyal Güvenlik Kurumu hesaplanan tutarları emeklilerin banka hesaplarına havale etti.

Başvurular 28 Ocak 2018’de Sona Erecek

Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde başvuru yaparak ek emeklilik ikramiyesi alınabilecek. Bu kapsamda son başvuru tarihi 28 Ocak 2018 olarak belirlendi. Ek emeklilik ikramiyesi hakkından 7 Ocak 2017 tarihinden önce emekli olmuş ya da görevi esnasında vefat etmiş emeklilerin kendileri veya kanuni varisleri yararlanabilecek. Bu kişilere otuz yılı aşan her yıl için ek ödeme yapılacak. 7500 liraya kadar olan ödemelerin tamamı başvurunun ardından 3 ay içerisinde gerçekleştirilecek. 7500 liranın üzerinde olan emekli ikramiyeleri iki taksitte ödenecek.

ilave emeklilik ikramiyesi Ek emeklilik ikramiyesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu Hafta Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?
Bu Hafta Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?
Yurt Dışında Markalaşacak Firmalara Devletten Yüzde 50 Kira Desteği!
Yurt Dışında Markalaşacak Firmalara Devletten Yüzde 50 Kira Desteği!