Taşeron Yasası 20 Bin Şirketin Sonu Olabilir
Advert Advert Advert


Taşeron Yasası 20 Bin Şirketin Sonu Olabilir


Taşeron Yasası 20 Bin Şirketin Sonu Olabilir
Taşeron Yasası 20 Bin Şirketin Sonu Olabilir Hatice Demir -

Taşeron olarak çalışmakta olan işçilerin statülerinin sözleşmeli personele geçirilmesi konusunda geçtiğimiz yıl başlatılan çalışmalar 20 bin şirketin kaderini tayin edecek.

Taşeron işçiler tarafından büyük bir umutla beklenen statü değişikliği yasası işverenler açısından ise tedirginliğe neden oluyor. Eğer devlet dediğini gerçekleştirirse şirketler kapanacak ve şirket sahipleri büyük kayıplar yaşayacak. Yaklaşık 20 bin şirketin kaderini tayin edecek bu yasa ile ilgili çalışmaların ne durumda olduğu konusunda ise henüz bir bilgi verilmedi.

Yıllardır Yatırım Yapıyoruz, Yatırımlarımız Ne Olacak

Temizlik ve Sosyal Hizmetler İşverenleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Veysi Araç dernek üyeleri olarak yıllardır bu sektöre yatırım yaptıklarını belirterek bu yatırımlarının akıbetinin ne olacağını bilmenin onların da hakkı olduğunu dile getirdi. Araç konu ile ilgili şu şekilde konuştu:

“Bizler sektöre dün girmiş firmalar değiliz. Dernek üyelerimizin büyük çoğunluğunun sektörde 25-30 yıllık geçmişleri bulunuyor. Güvenlik, park bahçe işleri, şehir çöpleri, havaalanları, kamu hastanelerinin temizliği gibi birçok farklı alanda hizmet vermekteyiz. 20 bin şirket bu sektörün içerisinde ve yaklaşık 1 milyon istihdamımız var. Ayrıca şirket bünyemizde de 100 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Bu zamana kadar yatırımlarımızda hep banka kredisi kullandık. Bu kredilerin nasıl ödeneceğini umarız birileri bizlere de açıklayacaktır. Taşeron yasasına karşı değiliz ama bizleri de düşünen bir taşeron yasası talep ediyoruz.”

Bankalardan Kredi Kullanamaz Olduk

Taşeron yasası ile ilgili gelişmeler konusunda bilgi veren Ankara Ticaret Odası Üyesi Bülent Çizmeci hükümetten gelen taşeron yasası açıklamalarından sonra bankalardan kredi kullanamaz hale geldiklerini belirtti. Çok düşük karlılık oranları ile 3 yıllık sözleşme yaparak istihdam da bulunduklarını belirten Çizmeci konunun sektör temsilcileri dahil edilmeden çözülmeye çalışılmasının büyük bir haksızlık olacağının altını çizdi.

Temizlik ve Sosyal Hizmetler İşverenleri Derneği Veysi Araç taşeron yasası
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!