AB Ulaşımda Bisiklet Kullanımı İle 513 Milyar Avro Tasarruf Etti
Advert Advert Advert


AB Ulaşımda Bisiklet Kullanımı İle 513 Milyar Avro Tasarruf Etti


AB Ulaşımda Bisiklet Kullanımı İle 513 Milyar Avro Tasarruf Etti
AB Ulaşımda Bisiklet Kullanımı İle 513 Milyar Avro Tasarruf Etti Hatice Demir -

Avrupa Birliği genelinde yapılan bir çalışma ulaşımda bisiklet kullanımının birliğe toplam katkısının 513 milyar avro olduğunu tespit etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ulaşımda bisiklet kullanımının teşvik edilmesi için yeni çalışmalar yapacaklarının sinyalini verdi. Bakanlık Müsteşarı Mustafa Öztürk, sadece 2016 yılında Avrupa Birliği’nin bisiklet kullanımı sayesinde 513 milyar avro tasarruf ettiğini dile getirerek Türkiye’de de bu yönde bir sistemin hayata geçirilmesi amacı ile çalışma yapılacağının altını çizdi. Dünyanın en bisiklet dostu şehri olarak bilinen Danimarka’nın Kopenhag kentinde kullanılan sistemin Türkiye’ye entegre edilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Sakarya ve Konya Pilot İl Olacak

Bisiklet yolu imalatının maliyetinin normal asfalt yolların onda biri kadar bile bir maliyeti olmadığını açıklayan Müsteşar Bakanlık tarafından İl ve İlçe Belediyeleri ile ortak bir şekilde yürütülmekte olan Bisiklet Yolu Projelerinde Sakarya ve Konya’nın pilot il seçildiğini belirtti. Bu illerde gerçekleştirilecek çalışmalarda yapılacak bisiklet yollarının ulaşım sistemine entegre bir biçimde çalışacağını belirten Öztürk bu sayede karbon salınımının azaltılacağını ve nefes alan şehirler oluşturulabileceğini dile getirdi.

Her 10 Kişiden 9’unun Bisikleti Var

Projenin esinlenildiği Kopenhag’da her 10 kişiden dokuzunun bisiklet sahibi olduğunu belirten Öztürk bu konuda gerçekleştirilecek çalışmalar ile Türkiye’de bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için yapılacak çalışmaları şu şekilde özetledi:

“Biz hem gidip yerinde incelemelerde bulunduk hem de gerek üniversiteler gerek bisiklet dernekleri ile değerlendirmeler yaptık. Bu sayede elde ettiğimiz bilgilerin ülkemiz için yararlı sonuçlar ortaya çıkaracağına inanıyoruz. Kopenhag her 10 kişiden dokuzunun bisiklet sahibi olduğu bir yer. Toplam araç sayısından daha fazla bisiklet var. 11 ila 15 yaş arasındaki çocukların yarısı okullarına bisikletleri ile gidiyor. Tabi bunda şehir içi düzenin buna müsait olmasının da etkisi var. Ancak bizde ulaşım alt yapısı ile bağlı bir şekilde düzgün bisiklet yolları oluşturarak bu konuda insanları teşvik edeceğiz. Hem yakıt hem çevre hem de ekonomi açısından tasarruf etmemizi sağlayacak bir sistem kurmuş olacağız. Pilot illerimizi bu anlamda bisiklet kullanımına en uygun iller arasından seçtik. Buralara gerçekleştirilecek düşük yatırımlar ile yüksek kazançlar elde etmeyi umuyoruz.”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bisiklet kullanımı bisiklet yolları Avrupa Birliği
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!