Rusya İle Domates İhracatında Son Nokta!
Advert Advert Advert


Rusya İle Domates İhracatında Son Nokta!


Rusya İle Domates İhracatında Son Nokta!
Rusya İle Domates İhracatında Son Nokta! Seda Polat -

Türkiye'nin domates ihracatı konusunda en büyük ortağı olarak görülen Rusya yaşanan bazı olumsuz gelişmelerden dolayı alımları geçici olarak durdurmuştu. Ülkeler arasında gerçekleşen politik temaslar sonrasında uzlaşma noktasına varan liderler ekonomik temasların tekrar iyileşmesi yönünde adımlar atıyor.

Türkiye'nin domates ihracatı konusunda en büyük ortağı olarak görülen Rusya yaşanan bazı olumsuz gelişmelerden dolayı alımları geçici olarak durdurmuştu. Ülkeler arasında gerçekleşen politik temaslar sonrasında uzlaşma noktasına varan liderler ekonomik temasların tekrar iyileşmesi yönünde adımlar atıyor. Rusya ile yaşanan uçak krizinden evvel domates ihracatı gerçekleştiren şirketlerden sadece 4 tanesine izin verildi. Siz değerli okurlarımızında tahmin edeceği üzere bu hamle diğer rekabetçi şirketlerin tepkisine maruz kaldı. “Haksız rekabet” olarak değerlendirilen bu hamlenin içerisinde yine Rusya kanadından da yapılan uygulamalarda yer alıyor.

Sınırlı İhracat Kararı!

Türk Rus ilişkileri sonrasında ekonomik temasların vurguna uğraması her iki taraf içinde olumsuz etkiye yol açmıştı. Ancak siyasilerin bir araya gelmeleri ve sorunların aşılmasıyla ekonomik canlılık tekrar masaya yatırıldı. Türkiye domates ihracatında sadece 4 şirkete görev verdi çünkü; Rusya eskisi kadar büyük alımlarda bulunmayacak. Gerginliğin bir anda ortadan kalkması beklenemez. Yerli üretimin alt sınırlara dayandığı dönemlerde dahi Rusya Türkiye'den maksimum 50 bin ton domates alacak. Hal böyle olunca Türkiye kanadında sadece 4 şirket görev aldı. Karar son haliyle bu formatta sürdürülüyor. Ancak önümüzde ki zaman diliminde yapılacak olan Karma Ekonomi Toplantısı bünyesinde konu Rusya'da tekrar masaya yatırılacak.

Şirketler Bu İşe Ne Diyor?

Şirket sözcüleri ile yapılan görüşmelerde şirketlerin eşitlikçi bir politika izlediği göze çapıyor Toplam ihracat oranının şirketlere pay edilmesi diğer şirketlerin arasında yaygın bir görüş haline gelmiş durumda. İlerleyen günlerde yapılacak olan görüşmeler sonrasında konu kesinliğe kavuşacaktır.

rusya ile ihracat tğrkiye rusya domates ihracatı son gelişmeler ekonomi haberleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bitcoin Ne Kadar Oldu? Ethereum Düşüşte! Kripto Para Piyasasında Son Durum (23.01.2018)
Bitcoin Ne Kadar Oldu? Ethereum Düşüşte! Kripto Para Piyasasında Son Durum (23.01.2018)
Borsada Son Dakika! BIST 100 Endeksi Güne Yükselişle Başladı – 23 Ocak 2018
Borsada Son Dakika! BIST 100 Endeksi Güne Yükselişle Başladı – 23 Ocak 2018