AB Komisyonu’ndan Yeni Düzenleme Teklifi
Advert Advert Advert


AB Komisyonu’ndan Yeni Düzenleme Teklifi


AB Komisyonu’ndan Yeni Düzenleme Teklifi
AB Komisyonu’ndan Yeni Düzenleme Teklifi -

AB komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Türkiye’ye sağlanan mali yardımların gözden geçirileceğine yönelik hazırlıkların başladığını duyurdu.

AB komisyonu Başkanı, liderler zirvesinde önemli açıklamalarda bulundu. Buna göre Jean Claude Junker, Türkiye’ye sağlanmış olan mali yardımlara yönelik bir teklifin düzenlenme aşamasında olduğunu belirtti. Brüksel’de yapılan AB liderler zirvesinde açıklama yapan Juncker, fonları başka kısma yöneltmeye ve aşağı indirmeye yönelik düzenleme teklifinde anlaştıklarını belirtti. 

Fonlarda Kesinti Olmayacak

Söz konusu olan fonların 3’te 1’lik bölümünün hukuk egemenliği, sivil toplum, insan ve çocuk haklarına yönelik olduğunu belirten AB komisyonu Başkanı, fonun bu alanları kapsayan kısmının artma ihtimalinin olduğunu ifade etti. Buna göre fonların, Türkiye’de bulunan Suriyelilere yönelik yapılmış olan sığınmacı fonuna da aktarılmayacağını belirtti.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk Türkiye ile olan ilişkilerin yeniden ele alındığına değinerek, AB komisyonuna üyeliğin öncesinde bu fonların kesilip kesilmeyeceğine dair yeni bir teklifin hazırlanması için yetki verdiklerinin altını çizdi. Bu önemli konunun yeniden gündeme alındığını belirten Donald Tusk, Ankara için kapıyı açık tutmak istediklerini belirtti. Türkiye’deki bazı gerçeklerin altını çizen Donald Tusk, bunların konuyu biraz daha zor hale getirdiğini belirtti. Buna göre ödenen fonlarda herhangi bir kesinti olmayacağını söylerken, STK payında artış yaşanma ihtimalinin olabileceğini de sözlerine ekledi.

Yeni Düzenleme Yolda

2014-2020 arası dönemde ayrılan 4,5 milyar avroluk kısmın sadece 257 milyon avrosunun Türkiye’ye gönderildiğini söyledi. Bu nedenle kesinti düşünülse dahi, bunun genel olarak bir karşılığının olmadığının da altını çizdi. Brüksel'de yapılan AB liderler zirvesinde bunları belirten yetkililer, buna göre yapılacak olan düzenlemenin de yakın bir zaman içinde gelişeceğinin de bilgisini vermiş oldu. 

sığınmacı fonu AB komisyonu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!