Veri Arşivlemek İsteyen Şirket Devlete Harç Ödeyecek
Advert Advert Advert

Veri Arşivlemek İsteyen Şirket Devlete Harç Ödeyecek


Veri Arşivlemek İsteyen Şirket Devlete Harç Ödeyecek
Veri Arşivlemek İsteyen Şirket Devlete Harç Ödeyecek Hatice Demir -

Vatandaşlara ait bilgileri arşivlemek isteyen şirketler devlete 102 lira harç ödemesi yapmak zorunda olacak.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu torba yasa görüşmelerini gerçekleştirmeye devam ediyor. Tasarıda yer alan maddelerin büyük çoğunluğu komisyon tarafından kabul edilmiş durumda. Dün konuşulan konulardan biri ise kişisel verilerin şirketler tarafından arşivlenmesi ve paylaşılmasının özel bir sisteme bağlanmasını sağlayacak olan Veri Sorumluları Sicil Kurulu maddesiydi. Bu madde vatandaşların kişisel bilgilerini arşivlemek ve de başkaları ile paylaşmak isteyen özel hukuk tüzel kişilerinden “sicil ücreti” alınması ve bunun bir sisteme bağlanmasını sağlamak amacı ile oluşturulmuş.

Vatandaşların Bilgilerini Kimler Paylaşabilir?

Kişisel Verileri Koruma Kurulu Başkanı Faruk Bilir komisyon üyelerine bilgi vermek için gerçekleştirdiği açıklamasında Türkiye’de veri işleyen her kurumun bu kanun kapsamına alınabileceğini belirtti. Vatandaşın konu ile ilgili rızası alınmadan hiçbir verinin paylaşılamayacağını belirten Bilir, kanun kapsamına girecek olan kurumları kurulun belirleyeceğini bu sayede esneklik katılabileceğini ifade etti. Verilerin “Veri Sorumluları Sicil Kurulu” tarafından toplanıyor olmasının altında yatan en önemli sebebin vatandaşlar tarafından bilgilerinin kimlerle paylaşıldığının öğrenilmesini saplamak olduğunu belirten Bilir açıklamasına şu şekilde devam etti:

“GSM şirketleri kişisel bilgileri özel firmalar ile paylaşıyor, kimsenin haberi yok. Farklı firmalar vatandaşlar hakkında farklı datalar paylaşıyor, devlet olarak bunu yap ya da yapma diyemiyoruz. Bu nedenle bu yasa oldukça önemli. Sembolik bir ücret karşılığında firmaların hangi bilgileri tuttuğunu ve hangi bilgileri kimlerle paylaştığını görmüş olabileceğiz. Bu sisteme cep telefonu operatörlerinin yanı sıra hastaneler, sigorta şirketleri, bankalar, Apple, Facebook ve Google gibi ülkemizde insanların verilerini arşivleyen uluslararası firmalar da dahil olacak.” Dedi.

Veri Sorumluları Sicil Kurulu kişisel veri harcı Kişisel Verileri Koruma Kurulu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek