Türk Telekom’un Borçları İçin İstenen Ek Süre Verilmedi
Advert Advert Advert


Türk Telekom’un Borçları İçin İstenen Ek Süre Verilmedi


Türk Telekom’un Borçları İçin İstenen Ek Süre Verilmedi
Türk Telekom’un Borçları İçin İstenen Ek Süre Verilmedi Hatice Demir -

Saudi Telecom tarafından Türk Telekom’un borçları hakkında gerçekleştirilen müzakerelerde kasım ayına kadar ek süre istendiği ancak Hazine’nin bu talebi kabul etmediği belirtildi.

Türk Telekom geçtiğimiz yıllarda Suudi Arabistan devlet telekominasyon şirketi Saudi Telecom’un da ortağı olduğu Oger Telekom’a satılmıştı. Firma Türkiye’den aldığı kredi ile Türkiye’nin en büyük firmalarından birini satın almış ancak ödemeler konusunda gerekli özeni göstermeyerek birçok kredi taksitini atlamıştı. Hazine Müsteşarlığı Oger ve Saudi Telekom yetkilileri ile bir araya gelerek ödemelerin zamanında yapılması konusunda uyarılarda bulundu. Oger hissedarları ise firmaya Kasım ayına kadar süre verilmesi konusunda taleplerini ilettiler. Ancak bu talebin kabul edilmediği ifade ediliyor.

Türk Telekom Yönetim Kuruluna Hazine Atama Yapacak

Oger tarafından talep edilen uzatma verilmediği için şimdi hamle Hazine’den gelecek. Kurumun yönetim kurulu ve icra komitesine atama yapılması bekleniyor. Şu anda Türk Telekom firmasının icra komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Hariri ve yönetim kurulu üyeleri Abdullah Tivnikli, Rami Aslan ve Nasser Süleyman Al Nasser'den oluşuyor.

Kredi Türk Bankaları Tarafından Verilmişti

Oger Telekom’un Türk Telekom firmasını alma süreci oldukça tartışmalı olmuştu. Suudi ve Lübnanlı ortakların satın alma sürecinde toplamda 30 Türk bankasından 4,75 milyar dolar değerinde kredi alması ve tüm ödemeyi bu krediler ile gerçekleştirmeleri firmanın neden el değiştirdiği konusunda kafalarda soru işaretleri uyandırmış ve tartışmalara neden olmuştu. Kredi de en büyük pay Akbank, İş Bankası ve de Garanti Bankası tarafından verilmiş olsa da devlet bankalarının da bu işlem için kredi verdiği biliniyor.

Türk Telekom Saudi Telekomi Oger Telekom
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!