Emekli Kredi Kullanırken İyi Okumalı!
Advert Advert Advert


Emekli Kredi Kullanırken İyi Okumalı!


Emekli Kredi Kullanırken İyi Okumalı!
Emekli Kredi Kullanırken İyi Okumalı! Seda Polat -

Kanun hükmüne göre emeklinin maaşına 3. bir tarafa karşın borçlanma sonrasında haciz işlemi uygulanamıyor. Ancak yaşanan bir hukuk mücadelesi sonrasında Yargıtay banka işbirliği emekliyi mağdur edebiliyor.

Yaşanan bir olay üzerine emekliler hakkında ki kanun maddesinin bazı durumlarda devre dışı kalacağını görmekteyiz. Kanun hükmüne göre emeklinin maaşına 3. bir tarafa karşın borçlanma sonrasında haciz işlemi uygulanamıyor. Ancak yaşanan bir hukuk mücadelesi sonrasında Yargıtay banka işbirliği emekliyi mağdur edebiliyor. Bankalardan kredi kullanan emeklilerin bu noktada duyarlı olmalılar. Bankalarda kredi kullanırken karşımıza çıkarılan yaklaşık 20 sayfalık sözleşmeler bizlere devlet tarafından verilen birçok kamu hakkından feragat etme mecburiyeti getiriyor.

Sözleşmeyi Okumadı Ve Maaşına Bloke Konuldu!

İki farklı bankadan kredi kullanan emekli vatandaş borçlanmalarını ödemeyince hukuki haklarından alıkonuldu. Emekli kredi çekerken imzaladığı sözleşme içeriğinden bir haber kredi borcunu ödemedi ve ilgili kurum tarafından maaşına engel konuldu. Bankalar maaş kesintilerinde kişi rızasıyla esneklik tanınması yoluna gidiyor. Bu ilerleyiş de kanun hükümlerini bankanın temyiz talebi tam tersine çeviriyor. Hakimin haklı bulduğu emekli temyiz kararı sonrasında Yargıtay tarafından haksız bulundu. Sonrasında da banka tarafı haklı görülerek. Emeklinin maaşına engel konuldu.

Ne Yapmalı?

Bir noktaya kadar emekli haklıyken bir sınır sonrasında sizin de takdirinizle banka ön tarafa geçiyor. Borçlanmanın limitlerini iyi bilmek gerekiyor. Bu noktada hukuki kaçamaklar aramak dürüstlük ilkelerine aykırı bir çerçeve içerisinde değerlendirilir. Bu nedenle emekli vatandaşlarımızın bu gibi sorunlar yaşamamaları için doğru borçlanmaları gerekmektedir. Bu da gelir gider terazisi ile sağlanabilir. Hukuki olarak istenmeyen borç gecikmeleri koruma altındadır. Bu şekilde borcunu geciktiren emekliler birçok geçerli mazeret ile devlet güvencesindedir. Ancak keyfi veya sorumsuz geciktirmeler bankaların hukuki yol arayışlarında nasibini alacaktır.

emekliler maaşa bloke konulması ne yapılmalı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!