Yerli Yatırımcının Gözü Amerika’da
Advert Advert Advert


Yerli Yatırımcının Gözü Amerika’da


Yerli Yatırımcının Gözü Amerika’da
Yerli Yatırımcının Gözü Amerika’da Hatice Demir -

Ülkemizde yerleşik bulunan kişilerin doğrudan yatırım tercihleri arasında ilk sırada yer alan Hollanda birinciliği ABD’ye kaptırdı.

Merkez Bankası verilerine göre ülkemizde yerleşik olan kişi ve kurumların doğrudan yatırımlarındaki tercih ettikleri ülkeler de değişiklik yaşandı. Yılın ilk 8 ayında ABD’ye gerçekleştirilen yatırım miktarı bir önceki yıla oranla yüzde 14,5 artış göstererek 643 milyon dolara ulaştı. Bu sayede ABD yerli yatırımcının ilk tercihi durumuna yükseldi.

Hollanda’ya Olan Güven Sarsıldı

Sene içerisinde Hollanda ile yaşanan çeşitli sorunlar bu ülkeye olan yatırımcı güveninin azalmasına neden oldu. Bu da Hollanda’ya yapılan yatırım miktarını azalttı. Geçtiğimiz yılın ilk 8 ayı boyunca toplamda 590 milyon dolar doğrudan yatırım yapılan Hollanda bu sene 566 milyon dolarlık yatırımda kaldı. Bu durum birincilik konusunda ABD’nin Hollanda’nın önüne geçmesine neden oldu.

Yurtdışı Yatırımlarının Yarısından Fazlası İki Ülkede

Türkiye’de yerleşik kişilerin yurtdışı yatırımlarının yüzde 56’lık bir kısmının ABD ve Hollanda’da toplandığını gösteren Merkez Bankası verileri bu ülkelerin ardından İngiltere’de 202 milyon dolar, Azerbaycan’da 134 milyon dolar, Almanya’da 129 milyon dolar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde 62 milyon dolar Türk vatandaşı yatırımı olduğunu açıkladı.

Avrupa Yatırımda İlk Sırayı Koruyor

Yurtiçinde yerleşik kişilerin genel olarak ilk tercihini ise Avrupa ülkeleri oluşturuyor. Özellikle Avrupa Birliği ülkeleri genelinde toplamda 1 milyar 175 milyon dolarlık sermaye aktarımının gerçekleşmesi Türk yatırımcının büyük bir çoğunluğunun bu ülkelere yatırım gerçekleştirdiğinin göstergesi. Amerika kıtasına gerçekleştirilen doğrudan yatırım miktarı 654 milyon dolar, Asya kıtasına 267 milyon dolar ve de Afrika’ya 55 milyon dolar yatırım gerçekleşti.

Yatırımda En Çok Dikkat Çeken Sektör Madencilik

Türk yatırımcılarının yurt dışında en fazla rağbet gösterdikleri sektör madencilik ve taş ocakçılığı oldu. Yatırımcıların yüzde 31’lik kısmı bu alanda ön plana çıktı. Bu sektörü gayrimenkul yatırımları 448 milyon dolar, finans ve sigorta 228 milyon dolar ve imalat sektörü 217 milyon dolar ile takip etti.

yerleşik kişilerin doğrudan yatırım Merkez Bankası ABD Hollanda
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bitcoin Ne Kadar Oldu? Ethereum Düşüşte! Kripto Para Piyasasında Son Durum (23.01.2018)
Bitcoin Ne Kadar Oldu? Ethereum Düşüşte! Kripto Para Piyasasında Son Durum (23.01.2018)
Borsada Son Dakika! BIST 100 Endeksi Güne Yükselişle Başladı – 23 Ocak 2018
Borsada Son Dakika! BIST 100 Endeksi Güne Yükselişle Başladı – 23 Ocak 2018