Küçükbaş Hayvancılıkta Yeni Umut Romanov Koyunu
Advert Advert Advert


Küçükbaş Hayvancılıkta Yeni Umut Romanov Koyunu


Küçükbaş Hayvancılıkta Yeni Umut Romanov Koyunu
Küçükbaş Hayvancılıkta Yeni Umut Romanov Koyunu Hatice Demir -

Et fiyatları her geçen gün artarken küçükbaş hayvancılık ile uğraşanlar için yeni bir umut kapısı doğdu. Romanov cinsi koyunlar verimlilikleri ile göz dolduruyor.

Romanov, Rusya’da üretilen bir koyun ırkı. Bu hayvanlar farklı hava şartlarına kısa sürede adapte olarak yılda 5-6 yavru verme kapasitesine sahip. Bu açıdan dünyanın en yüksek döl verimini sağlayan ırkı olarak belirtiliyor. Cinsin et verimliliğinin de yüksek olması ve kokusuz eti sayesinde ülkemizde kısa zamanda tanındı ve sevildi. Çiftçiler bu cins hayvanlara yatırım yaparak hem verimlerini arttırmak hem de daha iyi et ile müşterilerini memnun etmek istiyor.

Ukrayna’dan 300 Tane Getirdi Şimdi 5 Bin Oldu

Hayati Sevinç 7 yıl Ukrayna’da ticaret ile ilgilendikten sonra bu bölgedeki Romanov cinsi koyunlara merak sardı ve Tokat’ın Niksar ilçesinde ailesinden kendisine kalan 3 dönümlük bir arazide bu koyunların üretimi ile ilgilenmeye karar verdi. 300 koyunun Türkiye’ye getirilmesinin ardından bu alanda yatırım yapan ilk vatandaşlarımızdan biri olan Sevinç kısa sürede bu cinsten elde ettiği verim sayesinde üretim alanını genişleterek 20 dönümlük bir arazide modern bir tesiste profesyonel olarak koyun yetiştiriciliği yapmaya başladı. 300 adet getirdiği koyunlar 3 yılda çoğalarak 5 bin adede ulaştı. Sevinç konu ile ilgili şu şekilde bilgi verdi:

“Romanov cinsi verimliliği ile bilinen bir ırk. Her türlü hava koşuluna kısa sürede adapte olan bu cinsin kuyruğu da yok. Bu da daha az yağlı bir cins olmasını sağlıyor. Koyun etinin insanı rahatsız eden ağır kokusu da bu hayvanlarda bulunmuyor. Bu nedenle eti daha çok seviliyor ve daha lezzetli oluyor. Ben bu cins ile karşılaştığımda ilk dikkatimi çeken bir yılda iki kere yavrulamaları ve her doğumda en az 2-3 yavru vermeleriydi. Bizim Türk ırkı olarak bildiğimiz kara koyunlar yılda bir tane yavru verirken bu cinste yılda 6 yavru olabiliyor. Bu da ırkın ne kadar bereketli olduğunu gösteriyor. Şu anda üretim çiftliğimizde 5 bin civarında Romanov koyunumuz var. Bu ırkın Türkiye genelinde yayılması için çalışma gerçekleştiriyoruz ve insanlara damızlık koyun sağlıyoruz. Daha verimli bir ırka sahip olmak kısa sürede işlerinizi geliştirmek demek. Kimse bundan pişmanlık duymayacaktır. Firma olarak yıllık 1,5 milyon lira ciroya ulaştık. Bu hiç beklemediğimiz bir rakamdı. Bu sektöre girmiş olmaktan dolayı çok mutluyuz.”

Romanov koyun hayvancılık küçükbaş
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!