Emekliye Zam İçin Gözler Anayasa Mahkemesinde
Advert Advert Advert


Emekliye Zam İçin Gözler Anayasa Mahkemesinde


Emekliye Zam İçin Gözler Anayasa Mahkemesinde
Emekliye Zam İçin Gözler Anayasa Mahkemesinde Hatice Demir -

2000 ve sonrasındaki yıllarda emekli olanlar için 355 liraya varan zam imkanı sağlayacak intibak konusu Anayasa Mahkemesinin vereceği kararı bekliyor.

2000 yılından önce emekli olmuş olan yaklaşık 2 milyon SSK’lıya gerçekleştirilen intibak zammı emeklilik tarihi 2000’den sonra olanlar için de bir umut doğurmuştu. Kamu Denetçiliği Kurumu’na yapılan intibak talebinin kabul görmesinin ardından Türkiye Emekliler Derneği üyesi İbrahim Avcı yargıya başvurarak intibak konusunda 2000 yılı ve sonrasındaki emeklilerin de değerlendirilmesini istedi. İdare Mahkemesi ve Yargıtay’ın olumsuz karar verdiği konuda şimdi gözler Anayasa Mahkemesinde. İbrahim Avcı tarafından Anayasa mahkemesine gerçekleştirilen bireysel başvuru kabul edilirse emeklilere 355 liraya varan bir zam söz konusu olacak.

Emekliler İçin En Önemli Konuların Başında İntibak Geliyor

Türkiye Emekliler Derneği'nin Genel Başkanı Kazım Ergün dava ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek bu konuda gerçekleştirilen çalışmaların öneminden bahsetti. 2000 yılından önce emekli olmuş olanlar için maaşlarda 50 ila 355 lira arasında yaşanan intibak zammının 2000 yılı sonrasındaki emeklilere de uygulanmasının en önemli gündem maddeleri arasında olduğunu belirten Ergün bu konuda Anayasa Mahkemesinin yakın zamanda karar vereceğini düşündüklerini ifade etti.

Zam Tüm Emeklileri Kapsayacak

Konu ile ilgili yapılan çalışmada Anayasa Mahkemesinin ilgili düzenlemeyi iptal etmesi durumunda milyonlarca emekliye zam uygulanmak zorunda kalınacak. Bu durum emekli maaşlarının mercek altına alınmasını ve yeniden değerlendirilmesini gerektirecek. İlk intibakta olduğu gibi bu durumda da zam miktarlarının 50 ila 355 lira arasında olması bekleniyor. Eğer Anayasa Mahkemesinin kararı da olumsuz olursa başvurulacak bir merci kalmadığı için artık 2000 sonrası emekliler için umutlar tükenmiş olacak. 

emekliye zam Anayasa Mahkemesi zam kararı Türkiye Emekliler Derneği
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!