Yerli Otomobil 2020’de Yollarda!
Advert Advert Advert


Yerli Otomobil 2020’de Yollarda!


Yerli Otomobil 2020’de Yollarda!
Yerli Otomobil 2020’de Yollarda! Çiğdem Yeniay -

Yerli otomobil üretimine adım adım yaklaşılıyor. Otomotivin lider isimleriyle görüşmeler devam ederken, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü konu hakkında açıklama yaptı.

Yerli otomobil üretimine adım adım yaklaşılıyor. Otomotivin lider isimleriyle görüşmeler devam ederken, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü konu hakkında açıklama yaptı.

Bakan Özlü: Kamu Yerli Otomobil Kullanacak

Bakan Faruk Özlü, yerli otomobil üretiminin devletin liderliğinde başlayacağını, sektörde faaliyet gösteren otomobil üretici firmalarla görüşmelerin sürdüğünü, Türkiye’nin sağlam bir marka duruşuyla piyasaya gireceğini dile getirdi. Bu kapsamda Kale, Koç, Vestel ve BMC gibi dev firmalarla görüşmeler yapıldığını belirterek, otomotiv sektörünün ileri üretim kapasitesine sahip olduğunun altını çizdi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü açıklamasında yerli otomobilin piyasaya sürülmesi ardından devlet kurum ve kuruşlarının da yerli araç kullanımına geçeceğini, tüketicilerin yerli otomobili tercih etmesi adına bazı avantajların sunulacağının sinyallerini verdi.

Dünya Yollarına Da Çıkacak

Özlü, yerli otomobilde çalışmaların aralıksız devam ettiğini ve üretimdeki hedefin 2020 yılından önce yollara çıkabilmek olduğunu aktardı. Yerli otomobilin yurtdışına ihraç edileceğine işaret eden Bakan, “Yerli otomobilimizin dünya markası olmasını sağlayacağız. Yollarda yerli aracımız göreceğiz” dedi.

Taksicilere Düşük Faizli kredi

Otomobil pazarına güçlü ve kendinden emin girmeyi planlayan yerli otomobile, devlet bazı teşvikler ve destekleler de verecek. Bu kapsamda yerli otomobilin hisselerinin bir bölümü devlette olacak. İlk etapta masrafların bir bölümünü karşılaması da beklentiler arasında yer alıyor.

Yerli otomobilin kullanımının yaygınlaştırılması adına tüketicilere kredi desteklerinin verilmesi de söz konusu olacak. Bu kapsamda özellikle taksici esnafına ciddi kolaylıklar sağlanacak. Taksisini yerli otomobiller değiştiren esnafa düşük faizli kredi imkanı sağlanması söz konusu olan durumlar arasında bulunuyor.

yerli otomobil bilim sanayi ve teknoloji bakanı faruk özlü
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!