Türk Lirası Haftaya Nasıl Başladı?
Advert Advert Advert


Türk Lirası Haftaya Nasıl Başladı?


Türk Lirası Haftaya Nasıl Başladı?
Türk Lirası Haftaya Nasıl Başladı? Dilara Bozdoğan -

Haftayı 3,68 düzeyinde sonlandıran dolar, bozulmuş olan risk algısı nedeniyle Asya piyasalarında 3,72 düzeyini test etmesinin ardından 3,70'in altında dengeledi.

TL, yeni haftaya dolar ve euro karşısında gücünü kaybederek başlamış bulunuyor. Dolar ile TL, dün TSİ 22:40 sıralarında 3.72 seviyesine çıktıktan sonra aşamalı olarak düşüş gösterdi ve 3.69 seviyesine döndü. Sabah ilk işlemlerde dolar kuru, 3.6960 seviyesinde işleme alınıyor. Euro ile TL ise 4.3630 seviyesine yükseldikten sonra 4.3505 seviyelerine sabitlendi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın vergi tasarısının Kongre'de ilerlemesine yardımcı olacak tasarının Cuma günü Senato'dan geçmesi ile güç kazanan dolar değer kazanımını sürdürürken kur da güne yükselişle başladı. Dolar endeksinin iki haftanın en yüksek oranlara çıkması gelişmekte olan ülkelerin para birimleri üzerinde baskı yaratırken TL ise Pazartesi gününe 3.70'lere doğru yükselerek başladı. Dolar endeksi 93.872'ye çıkarak 6 Ekim'den bu yana en yüksek seviyeyi görünce gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin değer kaybını tetikleyici unsur oldu.

Dikkatler Hazinenin Üzerinde​

Bankacılar bugün ile yarın gerçekleşecek Hazine'nin yüksek ihalelerinde piyasaları yakından takip edileceğini söylediler. Hazine üç ihale bugün olmak üzere iki günde altı ihale düzenleyecek. Hazine bugün 12 ay vadeli kuponsuz tahvil ile ilk 5 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ve 10 yıl vadeli TÜFE endeksli tahvillerin tekrar ihracını gerçekleştirecek.

DNG Danışmanlık'tan Fatih Keresteci; "ABD Doları vergi reformu beklentisiyle küresel çapta değerleniyor. Bu haftanın dışarıdaki en kritik gündem maddeleri ECB faiz toplantısı ile ABD’nin büyüme verileri olacak. Hazine'nin bugün ile yarın düzenleyeceği toplam 6 tahvil ihracı sonucunda piyasalar için önemli olabilir." Diye belirtti.

Donald Trump DNG Danışmanlık Fatih Keresteci Dolar TL Euro Kur TÜFE İhale Tahvil İhracat
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bitcoin Ne Kadar Oldu? Ethereum Düşüşte! Kripto Para Piyasasında Son Durum (23.01.2018)
Bitcoin Ne Kadar Oldu? Ethereum Düşüşte! Kripto Para Piyasasında Son Durum (23.01.2018)
Borsada Son Dakika! BIST 100 Endeksi Güne Yükselişle Başladı – 23 Ocak 2018
Borsada Son Dakika! BIST 100 Endeksi Güne Yükselişle Başladı – 23 Ocak 2018