Dışarıdan Alınan Otomobillerin İadesinden Ne Kadar Toplandı?
Advert Advert Advert


Dışarıdan Alınan Otomobillerin İadesinden Ne Kadar Toplandı?


Dışarıdan Alınan Otomobillerin İadesinden Ne Kadar Toplandı?
Dışarıdan Alınan Otomobillerin İadesinden Ne Kadar Toplandı? Dilara Bozdoğan -

El konulmuş neredeyse 42 bin ithal otomobilden, eylül sonları itibarıyla 5 bin 673'ü sahiplerine iade edildi ve yaklaşık 75,4 milyon lira tahsilat yapıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri tarafından edinilen bilgiye göre, el konulmuş ithal araçlar ile ilgili sorunları çözme maksadı ile önce 12 Nisan'da "Gümrük Kanunu'na Göre Mülkiyetin Kamuya Geçirilmesi Kararı Verilen Kara Taşıtlarının Sahiplerine İadesi Hakkında Yönetmelik" çıkartıldı. Yönetmelik kapsamında gelen başvurular ile eylülün sonlarına kadar bin 528 taşıt sahiplerine iade edildi. Bu otomobillerden yapılan tahsilat miktarı 25 milyon 302 bin 401 liraya yaklaştı. 

Vatandaş mağduriyetini gidermek adına 9 Mayıs'ta da Kaçakçılık ile Mücadele Kanunu'na göre gümrük vergilerinin eksik ödenmiş olması nedeni ile el konulan otomobillerin sahiplerine iadesine ilişkin usül ve esaslar hakkında olan yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.Yönetmenliğin takibinde eylül sonu gelene kadar 4 bin 145 otomobilin iadesi gerçekleştirilmiş oldu. Bu otomobil sahiplerinden toplamında 50 milyon 116 bin 819 lira tahsil ettik. Bu sayede iki düzenleme sayesinde eylül sonu gelene kadar toplamda 5 bin 673 araç iade edildi ve 75 milyon 419 bin 220 lira tahsilat yapıldı.

Kalan Araçlar İçin De Talepte Bulunuldu

Verilen zamanın büyük bir kısmının yazışmalarla geçtiğini savunan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç; "Maalesef bize tanınan kısa zamanda başvuru sayısı bu kadar oldu. Vatandaşların çoğunluğu bu durumdan fayda sağlamak istedi fakat zaman yetişmediği için faydalanamadı. Bu durumda vatandaşın suçu yok, süre uzatmak istiyoruz. Süreyi uzatabilir isek diğer araçlar için yapılan yeni başvurulardan 1 milyar lirayı bulacak tahsilat yapmak mümkün." Diye ifade etti.

İthalat Otomobil Gümrük Ticaret MASFED Aydın Erkoç Motorlu Araçlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!