Devlet Destekleri Şimdi Potansiyel Üretim Yapar Hale Geldi
Advert Advert Advert

Devlet Destekleri Şimdi Potansiyel Üretim Yapar Hale Geldi


Devlet Destekleri Şimdi Potansiyel Üretim Yapar Hale Geldi
Devlet Destekleri Şimdi Potansiyel Üretim Yapar Hale Geldi Dilara Bozdoğan -

Manisa'nın Akhisar ilçesinde uzun senelerdir hayvancılıkla uğraşan aile, TKDK'dan 2 milyon 748 liralık kredi aldı.

Bunun 1 milyon 400  bin lirası hibe idi. 2 milyon 748 bin liralık destek ile kurdukları modern çiftlikte süt, peynir ve yoğurt üretimi gerçekleştiriliyor.

Senelerdir geleneksel yöntemler kullanarak büyükbaş hayvancılık yapan aile, devlet desteği sayesinde kurdukları modern çiftlik ile günlük 3 ton süt üretme kapasitesine kavuştu. 2000’li seneler itibarı ile hayvan sayısını artırma yolunda gayret gösteren Üretici Umut Tekatan’ın hayatı, 2015 senesinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu olan (TKDK)’dan talep ettikleri kredi ile değişti. Alınan kredinin 1 milyon 400 bin lirası hibe olmak koşulu ile toplamda 2 milyon 748 bin liralık destek sağlandı. Umut Tekatan ile kardeşleri, almış oldukları bu destek sayesinde 75 bin metrekarelik alan içine modern bir çiftlik kurdu. Çiftlikte hala 120 büyükbaş hayvan bulunmakta.

Son Teknoloji Çiftlik

Sağımhane, yem depoları, gübre havuzları, süt soğutma ve süt sağım odası makineleri gibi tüm modern araçlara sahip bu çiftlikte günde yaklaşık olarak 3 ton süt üretimi yapılıyor. 50 kişiye de istihdam sağlayan Tekatan ailesi, sütün yanında yoğurt, peynir ve lor peyniri üretimi de yapıyor.

Hayvancılık ile uğraşan bir aileden geldiğini anlatan Umut Tekatan, muhabirlere yapmış olduğu açıklamalarda, TKDK'ye sunduğu projesinin kabul edilmesiyle profesyonel anlamda bir çiftlik kurabildiklerini söyledi. Hayallerinde modern bir çiftlik kurmayı düşleyen aile, TKDK'nın verdiği destek sayesinde hayallerine ulaştığını ifade etti. Şu an günde yaklaşık 3 ton süt üretimi gerçekleştirdiklerini ekledi.

TKDK Hibe Destek Hayvancılık Çiftlik
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek