Kentsel Dönüşüm Yönetmeliğinde Yeni Düzenlemeler
Advert Advert Advert


Kentsel Dönüşüm Yönetmeliğinde Yeni Düzenlemeler


Kentsel Dönüşüm Yönetmeliğinde Yeni Düzenlemeler
Kentsel Dönüşüm Yönetmeliğinde Yeni Düzenlemeler Pınar Çürük -

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, kentsel dönüşümde meydana gelen gelişmeleri değerlendirdi. Yazıcı, büyük hayallerle başladıkları kentsel dönüşüm çalışmalarında bir çok sebepten dolayı beklenen başarıyı yakalamadıklarını belirtti.

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, kentsel dönüşümde meydana gelen gelişmeleri değerlendirdi. Yazıcı, büyük hayallerle başladıkları kentsel dönüşüm çalışmalarında bir çok sebepten dolayı beklenen başarıyı yakalamadıklarını belirtti. Cansel Turgut Yazıcı'nın açıklamasına göre yapılan dönüşümlerin sadece bina bazlı gerçekleştiğini, diğer dönüşüm projelerinde ilerleme sağlanamadığını ve bunun nedeni olarak yapılan dönüşüm projeleri çalışmalarında çıkan anlaşmazlıkların süreyi olması gerekende daha fazlasına uzattığını belirtti. Yazıcı, yönetmelikte yapılan yeni düzenlemeler ile yatırımcı ve hak sahiplerinin mağduriyetlerinin giderileceğini, kentsel dönüşüm piyasasının önünü açacağını belirtti.

Projelerde Ada Bazlı Dönüşümlere Yoğunlaşılacak

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı yeni düzenleme ile geçmiş uygulamayı karşılaştırarak değerlendirmelerde bulundu. Düzenlemeden önceki yönetmelikte riskli alanlarda 15 bin metrekare sınırının uygulandığını söyleyen Yazıcı, bu sınır ortadan kalkarak riskli alan ilanlarının daha kolay olacağını belirtti. Çalışmalar dahilinde belirtilen bölgeler yeni düzenleme ile birlikte 15 dönüm ve altındaki her ada riskli alan bölgesine dahil olacak. Yapılaşması tamamen bozuk bölgeler ve yapılaşma bütünlüğünün yüzde 65'i bozuk alanlar riskli alan ilan edilebilinecek.  Bahsi geçen yüzde 65'in sağlanabilmesi için sadece binaların sayıları baza alınacak. Bağımsız bölüm sayısı veya arsa payları riskli alanlar için olan yüzdeyi etkilemeyecek.

Türkiye'nin Neredeyse Tamamı Riskli Alan Uygulamasına Giriyor

Anıtlar ve Koruma Kurulu'nun onayı gerçekleştikten sonra, tarihi binalarda da risk tespitlerinin inceleneceğini belirten Yazıcı, yapılan yeni düzenleme ile birlikte de Türkiye'nin neredeyse tamamının riskli alan uygulamasına girdiğini belirtti. Ayrıca  yeni yönetmelikte riskli alanlarda inşaat çalışmalarının 24 ay ile 48 ay arasında sürmesi baza alınarak 36 aya kadar çıkartıldığını söyledi.

Yönetmelikte yapılan değişikliklerden bir diğeri ise; yıkım süresi dolan binalara zorunlu yıkım şartı getirildi. Eski düzenlemede yıkım süreleri dolan binalar anlaşmaya gidilemediği için yıkımlar gerçekleşemiyordu. Ancak Bakanlık 30 ve 60 günlük tahliye sürelerinin dolmasını kabul etti. Geçen sürenin sonunda belediyeler 2 ay içinde denetimlerini gerçekleştirip, bina yıkılmamışsa zorunlu yıkım şartı ile riskli yapıların yıkımlarını gerçekleştirebilecek.

Gayrimenkul Değerleme kentsel dönüşüm yeni düzenleme
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!