Vatandaş Tekrar Dövize Yöneldi!
Advert Advert Advert


Vatandaş Tekrar Dövize Yöneldi!


Vatandaş Tekrar Dövize Yöneldi!
Vatandaş Tekrar Dövize Yöneldi! -

Türk Lirası'nın dolar karşısında hızla değer kaybetmesinin ardından dolar bozdurma yarışına giren vatandaş, son 3 haftadır dövize yatırım yapıyor. Hem doların Türk Lirası karşındaki değeri, hem de yerli vatandaşın döviz mevduatları artıyor.

Türk Lirası'nın dolar karşısında hızla değer kaybetmesinin ardından dolar bozdurma yarışına giren vatandaş, son 3 haftadır dövize yatırım yapıyor. Hem doların Türk Lirası karşındaki değeri, hem de vatandaşın döviz mevduatları artıyor.

2016 Aralık ayı başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "dolarınızı bozdurun" çağrısının ardından vatandaş elindeki doları Türk Lirası'na çevirmek için adeta yarışa girmişti. Birçok kurum da doları bozdurarak Türk Lirası'na çevirdi. 2 hafta kadar süren dolar bozdurma yerini "döviz alma" eylemine bıraktı.

Yabancı Para Mevduatları Artıyor!

Aralık ayının ortalarında başlayan vatandaşın döviz mevduatının artışı halen devam etmekte. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın açıkladığı verilere göre 2016 Aralık ayının son haftasında yurt içinde yaşayan vatandaşların yabancı para cinsinden mevduat ve fonları ve kıymetli maden depo hesapları toplamda 930 milyon dolar civarında artış göstererek 145 milyar doları aşmıştır.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın çağrısının ardından ise vatandaşın döviz mevduatları yüzde 0,3 yani yaklaşık 450 milyon dolar azalma göstererek 144,4 milyar dolar civarına düşmüştü. Aralık ayının ortasından yani 16 Aralık 2016 tarihinden bu yana ise döviz mevduatları artış göstermektedir. Aralık ayı 3. haftasının sonunda yani 23 Aralık ile biten haftada yurt içinde yaşayan vatandaşların döviz mevduatları ve fonları yaklaşık 272 milyon dolar artış göstererek 144,63 milyar dolar seviyelerine çıkmıştı. Takip eden haftada ise Merkez Bankası verilerine göre yurt içindeki yerleşiklerin yabancı para cinsinden mevduat ve fonları yaklaşık 678,3 milyon dolarlık bir artış ile 89,43 milyar dolara çıkmıştır. Aynı haftada kurumların döviz cinsinden mevduat ve fonları ise 250 milyon dolar civarında bir artışla 56,13 milyar dolar seviyelerine çıkmıştır.

Vatandaşın ve kurumların durmadan yükselen döviz kuru karşısında zarar etmemek adına dövize tekrar yöneldiğini düşünen uzmanlar, bu durumun doların ateşini daha da yükselttiğini belirtiyorlar.

dolar dolar euro euro yatırım ne kadar dolar var dolar ne kadar euro ne kadar türkiyede ne kadar dolar var
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kredi Garanti Fonu Kurumsallaşma Yolunda!
Kredi Garanti Fonu Kurumsallaşma Yolunda!
22 Ocak Pazartesi Güncel Altın Fiyatları!
22 Ocak Pazartesi Güncel Altın Fiyatları!