Başbakanlık’ta Toplantı! Taşeron Zirvesi Düzenlendi!
Advert Advert Advert

Başbakanlık’ta Toplantı! Taşeron Zirvesi Düzenlendi!


Başbakanlık’ta Toplantı! Taşeron Zirvesi Düzenlendi!
Başbakanlık’ta Toplantı! Taşeron Zirvesi Düzenlendi! Seda Polat -

Taşeronla ilgili çalışmalar devam ediyor. Başbakan Binali Yıldırım Başbakanlıkta Naci Ağbal, Mehmet Şimşek ve Jülide Sarıeroğlu katıldı.

 Taşeronla ilgili çalışmalar devam ediyor. Başbakan Binali Yıldırım Başbakanlıkta Naci Ağbal, Mehmet Şimşek ve Jülide Sarıeroğlu katıldı. Binali yıldırım taşeronlarla ilgili tek taslak hazırlanmasının talimatını verdi.

Kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınacağı aylar öncesinden Binali Yıldırım tarafından müjdelenmişti. Başbakanlıkta konu ile ilgili önemli bir zirve gerçekleştirildi. Takvim Gazetesi’nden gelen bilgilere göre Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Maliye Bakanı Naci Ağbal hazırlanan taslakla ilgili Başbakan Binali Yıldırıma Bilgi verdi. Bürokratların da katılım sağladığı zirvede, her iki bakanlığın da hazırladığı taslaklar masaya yatırıldı.

Sadeleştirin!

Yıldırım bu iki taslağın görüşüldüğü sırada taslakların sadeleştirilmesini ve tek taslak haline getirilmesini istedi. Her iki bakanlık da uzun bir süredir kadroyla ilgili çalışmalar yapıyordu. Taslaklar çeşitli alternatifleri bünyelerinde bulunduruyor. Taşeron işçilerin kadroya alındıktan sonra 657 sayılı yasaya girecek olması ve 4E’li olması planlanıyor. İşçilerin kamu çalışanı statüsüne alınacağı, görev yerleri ve alanlarında değişmemesi planlanıyor.

Taşeronlara sağlanan sözleşmenin 3 yıllık yapılması ve performans kriterlerinin öne çıkması da taslaklarda yer aldı. Yapılan düzenlemede hangi taşeronların yararlanacağı veya hangi tarihten sonra işe girenlerin kapsama alınacağı gibi konularda da mutabakat sağlanması bekleniyor…

Yıl başından önce taşeron işçilerin kadroya alınacağı sözünü ilk olarak Başbakan Binali Yıldırım vermişti. Sonrasında ise Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu konu ile ilgili açıklamalarda bulunmuş ve taşeron işçilerle ilgili Başbakan Binali Yıldırım’ı desteklemişti. Çalışmalarının sürdüğü biliniyordu. Çalışmaların gidişatı için de taşeron zirvesi gerçekleştirildi.  

teşeron taşeron işçi taşeron işçi son gelişmeler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek