Moody’s Türkiye’nin Yıllık Kredi Raporunu Yayınladı
Advert Advert Advert

Moody’s Türkiye’nin Yıllık Kredi Raporunu Yayınladı


Moody’s Türkiye’nin Yıllık Kredi Raporunu Yayınladı
Moody’s Türkiye’nin Yıllık Kredi Raporunu Yayınladı Hatice Demir -

Moody’s Türkiye’nin yönetilebilir kamu borcu göstergelerinin hayati öneme sahip olduğunu belirtti.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s Türkiye’nin yıllık kredi analiz raporunu yayımladı. Ülkenin kredi profilinin dirençli bir ekonomi ve güçlü kamu finansmanı ile siyasi ve dış hassasiyete karşı dengelenmeye çalışıldığını belirten raporda, ülkenin kredi profilinin ve de esnek gelire sahip orta gelir ekonomisinin dayanıklı bir büyüme ve olumlu demografiyi yansıttığı ifade edildi.

Kamu Finansmanı Ağırlaştı

Yılın geçtiğimiz döneminde Türkiye’nin kamu finansmanı noktasında ağırlaşmasına rağmen dirençli bir ekonomik büyümenin sağlanması ve de kamu borcu ölçütlerinin yönetilebilirliğinin ispatlanması ile ülkenin kredi için önemli bir zemin sağladığının altı çizilen rapor ülkenin kamu maliyesinin geçtiğimiz yıl içerisinde bir miktar bozulduğunu vurgulandı. Ülkenin kredi değerliliği açısından kamu finansmanının en önemli enstrümanlar arasında yer aldığını belirten rapor küresel ekonomide yükselen faiz oranlarının ülkenin mali sonuçlarını zorlayabileceği ifade edildi.

Kredi Notu Ve Görünümü Değişmedi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından yayınlanan raporda Türkiye’nin kredi notu ve görünümünün değişmediği belirtildi. Kurum ülkemizin kredi notunu 18 Mart 2017 tarihinde Ba1 seviyesine, görünümünü ise negatife çekmişti. Yayımlanan raporda kamı finansmanının kötüleşmeye başlaması, ülkenin kurumsal gücünün zayıflaması ve büyüme rakamlarının beklenenin altında gelmesi durumunda kredi notunda indirime gidilebileceği de belirtildi.

2018 yılı için raporda kamuya ait borcun gayri safi yurt içi hasılaya oranının yüzde 30’un altında kalması gerektiği aksi takdirde yaşanabilecek sıkıntıların ekonomik anlamda önemli sorunların doğmasına neden olabileceği de ifade edildi. 

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s kredi notu kredi görünümü
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek