Sabiha Gökçen'in Trafiğinde Yüzde 20 Artış Beklentisi
Advert Advert Advert

Sabiha Gökçen'in Trafiğinde Yüzde 20 Artış Beklentisi


Sabiha Gökçen'in Trafiğinde Yüzde 20 Artış Beklentisi
Sabiha Gökçen'in Trafiğinde Yüzde 20 Artış Beklentisi Tuğçe Gürel -

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda Terminal İşletmecisi CEO'su görevinde olan Ersel Göral, 2019 senesinde yeni yapılacak pistlerle trafiğin yüzde 20 oranında artacağını dile getirdi.

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Terminal İşletmecisi CEO'su olarak görev yapan Ersel Göral yaptığı açıklamada terminal projeleri ve yeni pist hakkında değerlendirmelerde bulunarak bilgiler verdi. 

2019 senesinin yarısında Sabiha Gökçen Havalimanı'nın iki adet bağımsız piste sahiplik yapacağına dikkatleri çeken Göral, bunun İstanbul'da yapımı halen devam eden yeni havalimanı projesinin bitimiyle neredeyse aynı zaman dilimine denk geleceğini belirtti. 

Sabiha Gökçen Havalimanı'nın bir şehir havalimanı halini alacağının altını çizen Göral, bazı havayolu şirketlerinin de konumlarından dolayı kendilerini tercih etme potansiyelleri olduğunu belirtti. 

Göral artan hava trafiği sebebiyle bir kaç kapasite sorunu yaşadıklarını dile getirirken, yeni açılacak pistler ile bu sorunların önüne geçilebileceğini kaydetti. Sabiha Gökçen Havalimanı'nın bu sorunlardan kurtulduğunda tercih haline geleceğini vurgulayan Göral, bugünkü rakamlarla kıyaslandığında 2019 senesi içerisinde trafik konusunda yüzde 20 oranında artış yaşanacağını belirtti. 

Emirates Uçuşlarına Yaz Sezonunda Başlıyor

Göral açıklamasında önümüzde ki yaz sezonunda Emirates'in uçuşlara başlayacağının altını çizerken, Türk Hava Yolları firmasının da trafiklerinde artış olacağını dile getirdi. 

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda yapılması planlanan uzun menzilli uçuşların hayal olmaktan çıkacağını savunan Göral, bu konu hakkında görüşmelerin yapıldığını ve direkt olmasa dahi aktarmalı şekilde bu uçuşların gerçekleşebileceğini belirtti. 

Kapasite İki Katına Çıkacak

Gelmesi olağan talepler doğrultusunda şimdiden planlamalar yaptıklarını kaydeden Göral, konuşması sırasında tek pistte saatte 40 uçak kapasiteleri olduğuna değinerek, ikinci pistin gelişiyle bu rakamların iki katına ulaşacağının altını çizdi. Göral bu gelişme ile birlikte mevcut olarak bulunan 33 milyon yolcunun, 41 milyon seviyesine geleceğini belirtti. 

Sabiha Gökçen emirates hava trafiği
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek